Miesięczna przerwa w zatrudnieniu zleceniobiorcy. Co z zasiłkiem w razie choroby

Izabela Nowacka

Autor: Izabela Nowacka

Dodano: 24 sierpnia 2018
Pytanie:  Zleceniobiorca miał zawartą z naszą firmą umowę zlecenie od 01.10.2017 r. do 30.06.2018 r. (w tym czasie został zgłoszony do dobrowolnego chorobowego). Został wyrejestrowany z dniem 01.07.2018 r. Od 01.08.2018 r. ponownie podpisał z naszą firmą umowę zlecenie i został zgłoszony do ZUS (w tym do dobrowolnego chorobowego). Czy od 01.08.2018 r. ubezpieczenie chorobowe zachowuje ciągłość (okres karencji 30 dni) jeżeli miesiąc lipiec ma 31 dni?
Odpowiedź: 

Jeżeli przerwa między okresami ubezpieczenia chorobowego przekroczyła 30 dni zleceniobiorca nie nabędzie prawa do zasiłku chorobowego w razie choroby.

W opisanym problemie, jak widać niestety, przerwa między okresami ubezpieczenia chorobowego przekroczyła 30 dni, stąd zleceniobiorca musi odczekać 90 dni na ewentualny zasiłek chorobowy.

Ubezpieczony nabywa prawo do zasiłku chorobowego po upływie 90 dni nieprzerwanego ubezpieczenia chorobowego – jeżeli jest ubezpieczony dobrowolnie. Osoby wykonujące umowę zlecenia podlegają ubezpieczeniu chorobowemu dobrowolnie i mogą do niego przystąpić na swój wniosek, o ile podlegają ubezpieczeniom emerytalno-rentowym obowiązkowo.

Do 90-dniowego okresu wyczekiwania na zasiłek wlicza się poprzednie okresy ubezpieczenia chorobowego (zarówno dobrowolnego jak i obowiązkowego), jeżeli przerwa między nimi nie przekroczyła 30 dni (lub była spowodowana urlopem wychowawczym, urlopem bezpłatnym albo odbywaniem czynnej służby wojskowej przez żołnierza niezawodowego).

Jak wynika z pytania, zleceniobiorca wykonywał umowę od października 2017 r. do 30 czerwca 2018 r. W tym czasie podlegał ubezpieczeniom społecznym, w tym chorobowemu. Jednak kolejne ubezpieczenie, również ze zlecenia, rozpoczęło się dopiero od 1 sierpnia 2018 r. Oznacza to, że przerwa między okresami ubezpieczenia chorobowego wynosiła 31 dni, czyli ponad 30 dni. A to oznacza, że okres poprzedniego ubezpieczenia nie będzie wliczony do okresu wyczekiwania.

Izabela Nowacka

Autor: Izabela Nowacka

Ekonomista, specjalizuje się w prawie pracy, ubezpieczeniach społecznych i prawie podatkowym. Autorka licznych publikacji z zakresu rozliczania wynagrodzeń, współpracuje z wieloma wydawnictwami, jest autorką publikacji m.in. w Rzeczpospolitej, Monitorze Prawa Pracy i Ubezpieczeń Społecznych, Monitorze rachunkowości budżetowej
Słowa kluczowe:
Chorobowezleceniobiorca
Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz