Jest projekt ustawy w sprawie emerytur stażowych

Mariusz Olech

Autor: Mariusz Olech

Dodano: 27 grudnia 2021
Jest projekt ustawy w sprawie emerytur stażowych

Możliwość przejścia na tzw. emeryturę stażową, przysługującą osobom z odpowiednio długim stażem pracy, bez względu na ich wiek, przewiduje projekt nowelizacji przepisów w tym zakresie, będący obecnie na etapie prac parlamentarnych. Rozwiązanie to byłoby adresowane zarówno do osób ubezpieczonych w powszechnym systemie emerytalnym, jak i objętych rolniczym systemem ubezpieczeń społecznych.

Do Sejmu trafił prezydencki projekt ustawy o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz o zmianie niektórych innych ustaw. Zgodnie z jego założeniami, nowelizacja miałaby objąć ustawę z 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, a także ustawę z 20 grudnia 1990 r. o ubezpieczeniu społecznym rolników i ustawę z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych.

Celem nowelizacji jest wprowadzenie do polskiego systemu emerytalnego tzw. emerytury stażowej. Przysługiwałaby ona bez względu na wiek, osobom posiadającym odpowiednio długi staż ubezpieczeniowy (staż pracy).

Jak wskazano w uzasadnieniu projektu ustawy nowelizującej, aktualnie obowiązujący system emerytalny uzależnia prawo do emerytury głównie od spełnienia przez ubezpieczonego warunku dotyczącego osiągnięcia odpowiedniego wieku – wynoszącego 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn. Zasadą jest, że każda osoba, która podlegała ubezpieczeniu emerytalnemu, z chwilą osiągnięcia tego wieku nabywa prawo do emerytury. Długość okresu opłacania składek na ubezpieczenie emerytalne wpływa zaś na wysokość emerytury. Natomiast nowe regulacje emerytalne – których istotą jest przyznanie prawa do emerytury na podstawie stażu pracy – mają stanowić będą wsparcie dla osób, którym przede wszystkim ze względu na utratę sił, trudno jest bez uszczerbku dla zdrowia kontynuować pracę do osiągnięcia wspomnianego wcześniej powszechnego wieku emerytalnego.

W świetle projektu, aby otrzymać emeryturę stażową, ubezpieczony musiałby legitymować się okresem ubezpieczeniowym – składkowym i nieskładkowym – wynoszącym w przypadku:
  • kobiet – 39 lat,
  • mężczyzn – 44 lata.

Przy czym pracownicy z odpowiednio długim stażem pracy będą mogli samodzielnie podjąć decyzję, czy kontynuować zatrudnienie, czy też przejść na emeryturę stażową (której wysokość ma być ustalana na tych samych zasadach co emerytury w systemie powszechnym). Wybór ten powinien być przez nich dokonany z uwzględnieniem ich sytuacji osobistej, zdrowotnej, rodzinnej, dochodowej, majątkowej, społecznej itp. Nie będzie natomiast możliwe łączenie świadczeń z systemu emerytalno-rentowego (zarówno powszechnego z ZUS, jak i rolniczego z KRUS) z emeryturą stażową. Projekt przewiduje, że nowelizacja miałaby wejść w życie z dniem 1 stycznia 2023 r.

Źródło:

  • projekt ustawy o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz o zmianie niektórych innych ustaw (druk sejmowy nr 1850).

 

Autor:

Mariusz Olech

Mariusz Olech

Autor: Mariusz Olech

Prawnik z doświadczeniem w administracji skarbowej, dziennikarz. Ukończył studia magisterskie na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Marii Curie Skłodowskiej w Lublinie oraz na Wydziale Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego. Jest także absolwentem podyplomowych studiów w zakresie Master of Business Administration. Wykładowca akademicki. Autor licznych publikacji z dziedziny podatków, prawa pracy i szeroko rozumianego prawa gospodarczego w czołowych polskich wydawnictwach.
Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz