Chory przedsiębiorca powinien zostać w domu

Magdalena Z Skalska

Autor: Magdalena Z Skalska

Dodano: 15 października 2015
Pytanie:  Przedsiębiorca (właściciel firmy) jest po operacji i przebywa na zwolnieniu lekarskim. Na dokumencie jest zapis, że chory może chodzić. Leczenie i powrót do zdrowia mogą potrwać kilka miesięcy. Właściciel prowadzi usługi budowlane na terenie całego kraju i chciałby pojechać z kierowcą na budowę, celem przyjrzenia się wykonywanej pracy przez pracowników. Czy udokumentowanie, czyli (delegacja, diety, opłata za nocleg) może być przyczyną, że ZUS zakwestionuje zwolnienie i nie wypłaci chorobowego?
Odpowiedź: 

Wykonywanie działalności gospodarczej w okresie przebywania na zwolnieniu lekarskim grozi utratą prawa do zasiłku.

Zgodnie z art. 17 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa stanowi, że ubezpieczony wykonujący w okresie orzeczonej niezdolności do pracy pracę zarobkową lub wykorzystujący zwolnienie od pracy w sposób niezgodny z jego celem traci prawo do zasiłku chorobowego za cały okres tego zwolnienia.

Pewne wątpliwości mogą się pojawiać przy rozstrzyganiu kwestii, co należy uważać za „pracę zarobkową”. Brak jest bowiem ustawowej definicji tego pojęcia.

Zdaniem SN: W wyroku Sądu Najwyższego z 4 kwietnia 2012 r. (II UK 186/11) czytamy, że „[...] wykonywanie pracy zarobkowej w rozumieniu art. 17 ustawy z 25 czerwca 1999 r. polega na podjęciu działań stanowiących realizację obowiązków pracowniczych lub wynikających z innego stosunku prawnego obejmującego świadczenie pracy”, niemniej jednak – w ocenie składu rozpoznającego sprawę – pracami takimi (w przypadku prowadzenia działalności pozarolniczej) będzie wykonywanie konkretnych czynności związanych wprost z działalnością gospodarczą, w tym nadzór nad zatrudnionymi pracownikami, obsługa klientów, przyjmowanie i wydawanie materiałów. Nie stanowi więc takiej pracy zarobkowej, uzyskiwanie w trakcie korzystania ze zwolnienia lekarskiego dochodów, niepołączonych z osobistym świadczeniem pracy, np. podpisywanie w trakcie zwolnienia lekarskiego dokumentów finansowych, sporządzonych przez inną osobę [...]”.

Nawiązując do pytania, ryzyko, że w razie kontroli przeprowadzonej przez ZUS przedsiębiorca utraci prawo do zasiłku wiąże się nie tylko z posiadaniem przez niego dokumentacji potwierdzającej wykonywanie działalności w trakcie orzeczonej niezdolności do pracy.

Organ rentowy ma bowiem prawo skontrolować ubezpieczonego w miejscu jego zamieszkania, w siedzibie firmy i wszystkich miejscach prowadzenia działalności gospodarczej.

Rada eksperta: Reasumując, jeżeli właściciel firmy chce mieć pewność, że ZUS nie zakwestionuje wystawionego mu zwolnienia lekarskiego, powinien swoją aktywność zawodową ograniczyć do podpisywania dokumentów.

Magdalena Z Skalska

Autor: Magdalena Z Skalska

Specjalista z zakresu kadr, płac i ubezpieczeń społecznych, autorka książek i licznych publikacji w tej dziedzinie. Współpracuje z różnymi branżowymi serwisami i czasopismami. Prowadzi szkolenia organizowane przez Stowarzyszenie Księgowych w Polsce
Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz