Już niedługo dłużnik będący organem publicznym będzie musiał szybciej regulować swoje należności, zaś wierzyciel ma mieć prawo do zryczałtowanych kosztów związanych z dochodzeniem należności. Takie są podstawowe założenia planowanych zmian w ustawie o terminach zapłaty w transakcjach handlowych. Założenia te zostały niedawno przyjęte przez rząd.
Po przełomowej nowelizacji Kodeksu postępowania cywilnego, która weszła w życie 3 maja 2012 r. nadszedł czas na kolejne zmiany. W Ministerstwie Sprawiedliwości opracowany został projekt kolejnej nowelizacji Kodeksu postępowania cywilnego. Zmiany polegać będą m.in. na rozszerzeniu informatyzacji postępowania, dostosowaniu przepisów o formie czynności prawnych do realiów wykorzystujących internet i e-mail, wprowadzeniu nowej definicji dokumentu oraz uproszczeniu postępowania egzekucyjnego. Oto kilka najważniejszych proponowanych zmian:
Rada Ministrów przyjęła 10 lipca 2012 r. przygotowany w Ministerstwie Sprawiedliwości projekt założeń projektu ustawy o zmianie ustawy o księgach wieczystych i hipotece.
30-dniowy termin zapłaty przez organ publiczny, 30-dniowa procedura weryfikacji zgodności towaru lub usługi z umową oraz ryczałtowa stała kwota rekompensaty za koszty dochodzenia należności to najważniejsze instrumenty zaproponowane przez Ministerstwo Gospodarki w projekcie założeń projektu ustawy o zmianie ustawy o terminach zapłaty w transakcjach handlowych. Rada Ministrów przyjęła dokument 10 lipca 2012 r.
Minister Gospodarki przedłożył projekt ustawy o zmianie ustawy o efektywności energetycznej, w którym proponuje uchylenie przepisów, które utrudniają uzyskanie uprawnień do wykonywania zawodu audytora efektywności energetycznej.
Poprawa płynności przedsiębiorstw, zmniejszenie zatorów płatniczych utrudniających rozwój przedsiębiorców oraz dalsze ograniczanie obowiązków informacyjnych - takie są główne cele trzeciej tzw. ustawy deregulacyjnej.
Rząd zaproponował rozwiązania, które będą zapobiegać negatywnym skutkom finansowym niezrealizowania przez generalnego wykonawcę (dużą firmę) płatności na rzecz podwykonawców (małych i średnich przedsiębiorców).
W dniu 6 czerwca 2012 r. wchodzą w życie przepisy rozporządzenia Ministra Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej zmieniającego rozporządzenie w sprawie okresowych ograniczeń oraz zakazu ruchu niektórych rodzajów pojazdów na drogach (Dz. U. z 2012 r. poz. 561). Wakacyjne ograniczenia ruchu dla pojazdów i zespołów pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej przekraczającej 12 ton, z wyłączeniem autobusów, rozpoczną się w piątek 29 czerwca 2012 r.
Jest już nowe rozporządzenie Ministra Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej w sprawie trybu legalizacji tablic rejestracyjnych oraz warunków technicznych i wzorów znaku legalizacyjnego. Rozporządzenie zostało wydane w związku z uchwaleniem ustawy z dnia 25 marca 2011 r. o ograniczeniu barier administracyjnych dla obywateli i zastępuje ono dotychczasowe rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 20 czerwca 2002 r. w sprawie trybu legalizacji tablic rejestracyjnych oraz warunków technicznych i wzorów znaku legalizacyjnego.
Dnia 8 maja 2012 r. rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy Prawo zamówień publicznych. Projekt umożliwi szeroki udział rodzimych przedsiębiorstw w uzyskiwaniu, realizacji lub podwykonawstwie zamówień w dziedzinach obronności i bezpieczeństwa udzielanych w Polsce.
Rząd przyjął rozporządzenie zmieniające rozporządzenie w sprawie Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, przedłożone przez Ministra Gospodarki.
Rząd przyjął projekt ustawy określający zasady postępowania z odpadami. Mają one zapewnić ochronę życia i zdrowia ludzi, a także środowiska. Chodzi zwłaszcza o zapobieganie powstawaniu odpadów, ograniczenie ich wytwarzania, zmniejszanie negatywnego oddziaływania na środowisko, a także przygotowanie do ponownego użycia i wykorzystania.
Na ostatnim posiedzeniu Rady Ministrów, które odbyło się 17 kwietnia 2012 r. Minister Pracy i Polityki Społecznej przedstawił projekt ustawy o zmianie ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz Kodeksu karnego. Nowelizacja ustawy wynika z wyroku Trybunału Konstytucyjnego, który w listopadzie 2010 r. orzekł niezgodność z Konstytucją oraz z ratyfikowanymi umowami międzynarodowymi niektórych przepisów dotyczących kar za uchylanie się od opłacania składek na ubezpieczenie społeczne.
Na ostatnim posiedzeniu Rady Ministrów, które odbyło się 27 marca 2012 r., Minister Transportu, Budownictwa i Gospodarki morskiej przedstawił projekt ustawy o zmianie ustawy Prawo o ruchu drogowym oraz niektórych innych ustaw. Jakie zmiany proponuje Minister?
Rząd wprowadził zmiany do programu wspierania inwestycji o istotnym znaczeniu dla gospodarki polskiej na lata 2011-2020. Dzięki tym zmianom inwestorzy ubiegający się o środki z tego programu będą mogli je w określonych przypadkach - bez zgody rządu - łączyć z pomocą z innych źródeł, np. z funduszami unijnymi, zwolnieniami podatkowymi w specjalnych strefach ekonomicznych. Do tej pory przedsiębiorca, który chciał skorzystać z tego programu i innych źródeł pomocy publicznej, musiał uzyskiwać na to każdorazowo zgodę Rady Ministrów.
@ Wiedza i Praktyka Sp. z o.o. \\ Wszystkie prawa zastrzeżone.
/WiedzaiPraktyka
/wip