2 mln euro limitu wartości sprzedaży uprawniającego do skorzystania z kasowej metody rozliczania VAT zamiast proponowanego wcześniej limitu 1,2 mln euro. Taką propozycję zmiany w projekcie III ustawy deregulacyjnej złożyli posłowie na wczorajszym posiedzeniu Sejmu. Oznacza to, że więcej przedsiębiorców ma szansę na korzystanie z tej metody rozliczania VAT. W związku ze zgłoszonymi podczas drugiego czytania poprawkami projekt trafił ponownie do Komisji Finansów Publicznych.
Ministerstwo Finansów poinformowało, że z dniem 1 grudnia 2012 r. do Konwencji o wspólnej procedurze tranzytowej przystąpi Turcja. Od tego dnia będzie możliwe realizowanie do/z tego kraju operacji tranzytowych T1 lub T2 w systemie NCTS. Warunkiem będzie posiadanie ważnego zabezpieczenia tranzytowego na ten kraj.
Na ostatnim posiedzeniu Sejmu w pierwszym czytaniu posłowie rozpatrzyli projekt nowelizacji ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw, dostosowujący polskie prawo do regulacji obowiązujących w całej Unii Europejskiej. Nowe przepisy upraszczają rozliczenie VAT, wprowadzają stabilność prawną oraz zmniejszają obciążenia biurokratyczne dla przedsiębiorców. Jednym z najważniejszych rozwiązań jest przyjęcie generalnej zasady, że obowiązek podatkowy będzie powstawał z chwilą dokonania dostawy towarów lub wykonania usługi. Zgodnie z tą zasadą podatek będzie wymagalny w miesiącu dokonania dostawy lub wykonania usługi.
Za każdy rozpoczęty miesiąc przechowywania towarów niewspólnotowych będzie pobierana opłata w wysokości 5% ich wartości celnej. Górną granicę opłaty stanowić będzie wartość celna towaru, natomiast dolną będzie równowartość 10 euro za cały okres przechowywania. W przypadku towarów wspólnotowych przechowywanych w depozycie będzie pobierana opłata w wysokości 5% wartości rynkowej towaru.
Szybsze i prostsze postępowanie karne, zmiany w systemie kar, elektroniczne księgi wieczyste, a przede wszystkim ułatwienia dla przedsiębiorców i rewolucyjne zmiany w prawie upadłościowym i naprawczym. Minister Sprawiedliwości Jarosław Gowin przedstawił działania, które resort podejmie w celu realizacji zapowiedzi z piątkowego expose premiera Donalda Tuska.
Dnia 16 października Rada Ministrów przyjęła projekt nowelizacji ustawy o VAT. Jednym z najważniejszych rozwiązań dla przepisów o VAT jest przyjęcie generalnej zasady, że obowiązek podatkowy będzie powstawał z chwilą dokonania dostawy towarów lub wykonania usługi. Zgodnie z tą zasadą podatek będzie wymagalny w miesiącu dokonania dostawy lub wykonania usługi (co do zasady zostanie rozliczony za ten okres rozliczeniowy).
Ryczałt w niskiej, określonej i stałej kwocie. Taki nowy, prostszy sposób rozliczenia istniejącego już podatku za jazdę samochodem firmowym w celach prywatnych proponuje Ministerstwo Gospodarki. Proponowane rozwiązanie ma być tańsze nie tylko dla przedsiębiorcy i pracownika, ale także korzystne dla fiskusa.
Poprawa płynności finansowej przedsiębiorców, ograniczenie zatorów płatniczych w gospodarce oraz zwiększona dyscyplina płatnicza między firmami to najważniejsze propozycje, jakie 9 października 2012 r. przyjęła Rada Ministrów.
Ministerstwo Sprawiedliwości przygotowało projekt zmiany stawek opłat za publikację ogłoszenia w Monitorze Sądowym i Gospodarczym. Zmiana jest związana z tym, że 1 stycznia 2013 r. zostanie zlikwidowany Monitor Polski B.
Otwarcie kolejnych 91 zawodów - to propozycje zawarte w ustawie o uchyleniu ustawy o giełdach towarowych oraz o zmianie niektórych innych ustaw regulujących wykonywanie niektórych zawodów (tzw. II transza).
Adwokat, notariusz, pilot wycieczek, taksówkarz. To tylko kilka zawodów, do których dostęp będzie łatwiejszy. Dnia 25 września 2012 r. Rada Ministrów przyjęła projekt I ustawy o zmianie ustaw regulujących wykonywanie niektórych zawodów (tzw. pierwsza transza).
Dnia 18 września 2012 r. rząd przyjął informację dotyczącą opłat urzędowych i opłaty skarbowej ponoszonych przez obywateli.
Dnia 27 sierpnia Prezydent podpisał ustawę z 27 lipca 2012 r. o zmianie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. Od 1 stycznia 2013 roku idąc do lekarza wystarczy mieć ze sobą dowód osobisty i PESEL, prawo jazdy albo paszport. Dzięki wymianie informacji między Centralnym Wykazem Ubezpieczonych NFZ, a rejestrami ZUS i KRUS w recepcji szpitala lub przychodni będzie można sprawdzić online, czy jesteś ubezpieczony.
Dnia 20 sierpnia 2012 r. Departament Bezpieczeństwa Gospodarczego poinformował, że już weszły w życie nowe rozporządzenia Ministra Gospodarki dotyczące obrotu towarami o znaczeniu strategicznym.
Dnia 14 sierpnia 2012 r. rząd przyjął projekt ustawy o zmianie ustawy Kodeks pracy oraz niektórych innych ustaw, przedłożony przez Ministra Sprawiedliwości. Projekt zakłada nie tylko skrócenie czasu oczekiwania na rozpoczęcie działalności gospodarczej, ale także ograniczenie obowiązków obciążających pracodawców. Są to podstawowe cele proponowanej nowelizacji przepisów ustawowych.
@ Wiedza i Praktyka Sp. z o.o. \\ Wszystkie prawa zastrzeżone.
/WiedzaiPraktyka
/wip