Dłuższy okres rozliczeniowy czasu pracy, dwa warianty ruchomego czasu pracy - takie są najważniejsze zmiany zaproponowane przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej. Dnia 5 stycznia 2013 r. rząd przyjął projekt nowelizacji Kodeksu pracy oraz ustawy o związkach zawodowych przedłożony przez resort. Nowe rozwiązania mają służyć lepszej organizacji pracy w firmach i zachowaniu miejsc pracy.
Przedsiębiorcy nie będą musieli obowiązkowo oznaczać ceną każdej sztuki towaru, który mają w swojej ofercie. Planuje się, że stosowne regulacje zaczną obowiązywać od 30 czerwca 2013 r. Takie założenia zawiera projekt ustawy o zmianie ustawy o cenach oraz niektórych innych ustaw, przyjęty przez Radę Ministrów 29 stycznia br.
Kasowa metoda rozliczania VAT, zmiany w leasingu, wygodniejsza wymiana paszportu. Od stycznia 2013 r. obowiązuje wiele ułatwień, nie tylko dla spółek.
Ograniczenie w odliczeniu podatku naliczonego VAT od zakupu samochodów osobowych i tzw. samochodów z kratką wynikające z art. 3 ustawy z 16 grudnia 2010 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz ustawy o transporcie drogowym miało obowiązywać do 31 grudnia 2012 r. Jednak ograniczenie w odliczeniu podatku od zakupu samochodów zostało przedłużone do 31 grudnia 2013 r.
Od 1 stycznia 2013 r. będą obowiązywały zmiany w ustawie o PIT dotyczące przede wszystkim 50% kosztów uzyskania przychodów przez twórców, a także ulgi internetowej i ulgi na dzieci.
Wchodzą w życie:
Od 1 stycznia 2013 r. będzie obowiązywało rozporządzenie Ministra Sprawiedliwości w sprawie zniesienia niektórych sądów rejonowych. Rozporządzenie zakłada przekształcenie 79 najmniejszych sądów rejonowych (czyli takich w których pracuje do 9 sędziów włącznie) w wydziały zamiejscowe sąsiednich sądów rejonowych.
Na posiedzeniu Rady Ministrów w dniu 18 grudnia 2012 r. przyjęty został projekt zmian w ustawie o księgach wieczystych i hipotece. Celem przyjętego projektu jest umożliwienie łatwiejszego i szybszego dostępu do jawnej księgi wieczystej za pośrednictwem internetu.
Na posiedzeniu w dniu 11 grudnia 2012 r. rząd zajął stanowisko wobec poselskiego projektu ustawy o zmianie ustawy o komornikach sądowych i egzekucji. Rząd wskazał na liczne słabości poselskiego projektu nowelizacji ustawy, ale rekomenduje prowadzenie nad nim dalszych prac legislacyjnych.
Skuteczna restrukturyzacja zamiast likwidacji, uproszczenie postępowania upadłościowego, informowanie o firmach „do kupienia” - takie cele przyświecają zespołowi pracującemu nad zmianami w prawie upadłościowym i naprawczym. Dnia 10 grudnia 2012 r. w Ministerstwie Gospodarki odbyło się spotkanie, w trakcie którego zaprezentowano rekomendacje zmian, przygotowanych przez Zespół Ministra Sprawiedliwości ds. Nowelizacji Prawa Upadłościowego i Naprawczego.
30-dniowy termin zapłaty przez organ publiczny, 30-dniowa procedura badania zgodności towaru lub usługi z umową oraz ryczałtowa stała kwota rekompensaty za koszty dochodzenia należności. Takie są najważniejsze zmiany, które wprowadza projekt nowej ustawy o terminach zapłaty w transakcjach handlowych, przyjęty 4 grudnia 2012 r. przez Radę Ministrów.
Łatwiejsze prowadzenie firmy, usprawnione procedury administracyjne i zwiększone bezpieczeństwo obrotu gospodarczego to główne założenia do projektu zmian w ustawie o swobodzie działalności gospodarczej. Dnia 4 grudnia 2012 r. Rada Ministrów przyjęła dokument przygotowany przez Ministerstwo Gospodarki. Zaproponowane przepisy maja upraszczają procedurę sprostowania i wykreślenia wpisu z Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej, a także poszerzyć zakres danych w nim zawartych.
Dnia 30 listopada 2012 r. prezydent Bronisław Komorowski podpisał ustawę z 16 listopada 2012 r. o redukcji niektórych obciążeń administracyjnych w gospodarce. Ustawa została w ekspresowym tempie opublikowana w Dzienniku Ustaw (pod poz. 1342) i zacznie obowiązywać 1 stycznia 2013 r.
Ministerstwo Sprawiedliwości przygotowało projekt ustawy, która zniesie obowiązek przechowywania przez przedsiębiorcę numerów Monitora Sądowego i Gospodarczego, w których zamieszczane są ogłoszenia tego przedsiębiorcy.
Dnia 16 listopada 2012 r. Sejm uchwalił ustawę o redukcji niektórych obciążeń administracyjnych w gospodarce. Zmiany mają na celu poprawę warunków prowadzenia działalności gospodarczej, zniesienie lub ograniczenie niektórych barier administracyjnych, uproszczenie przepisów związanych z prowadzeniem małych i średnich przedsiębiorstw oraz obniżenie kosztów funkcjonowania firm.
@ Wiedza i Praktyka Sp. z o.o. \\ Wszystkie prawa zastrzeżone.
/WiedzaiPraktyka
/wip