zgromadzenie wspólników

Pat decyzyjny w upadającej spółce z o.o. - co zrobić?

Pytanie: Spółka ma dwóch właścicieli, każdy posiada po 50% udziałów. Jednym z właścicieli jest syndyk masy upadłościowej. W 2008 r. spółka wypracowała zysk, który został wypłacony w formie dywidendy. Niestety kryzys i utrata strategicznego klienta spowodowały, ze spółka zaczęła przynosić straty (usługi składowania, prowadzenie składu celnego). Pomimo to wspólnicy nie byli zainteresowani ani dokapitalizowaniem spółki, ani ogłoszeniem jej upadłości. Spółka prowadzi działalność w obiekcie własności syndyka, który część tej hali dzierżawi spółce. Zarząd spółki postanowił poszukać strategicznego inwestora zainteresowanego nie tylko rozwojem spółki, ale również zakupem 100% udziałów. Niestety, rada nadzorcza oraz wspólnicy nie byli zainteresowani przekazanymi przez zarząd spółki ofertami. Kilka miesięcy temu rada nadzorcza stwierdziła, że spółka powinna zostać zlikwidowana, gdyż straty były zbyt wysokie. W tej sytuacji zarząd spółki podjął wiele starań i w końcu znalazł nabywcę na zakup hali, w której spółka prowadzi działalność, pod warunkiem sprzedaży 100% udziałów spółki nowemu nabywcy. Zgoda na sprzedaż uzależniona jednak była od zgody komisarza sądowego. Komisarz sądowy wyraził zgodę, jednak do dziś nie podpisano przedwstępnej umowy sprzedaży udziałów. Proszę o radę, co w tej sytuacji powinien zrobić zarząd?

Kto w spółce decyduje o wypłacie odszkodowania dla byłego członka zarządu?

Pytanie: Członek zarządu został odwołany uchwałą nadzwyczajnego zgromadzenia wspólników. W umowie o zarządzanie są następujące zapisy:
  • Z dniem utraty przez pracownika stanowiska Wiceprezesa Zarządu ds…. wskutek odwołania w trakcie obowiązywania niniejszej umowy, umowa ulega rozwiązaniu po upływie trzymiesięcznego okresu jej wypowiedzenia ze skutkiem na koniec miesiąca.
  • W przypadku rozwiązania umowy w trybie przewidzianym w ust. 1 pracownikowi przysługuje jednorazowe odszkodowanie w wysokości …krotności wynagrodzenia obowiązującego w dniu rozwiązania umowy, które zostanie wypłacone w ciągu 14 dni od dnia rozwiązania niniejszej umowy.
  • Odszkodowanie  o którym mowa w ust. 2 nie przysługuje:
    - m.in. w przypadku nie uzyskania absolutorium przez Wiceprezesa Zarządu.
  • Jeżeli występują przesłanki do nieudzielenia absolutorium, decyzję o wypłacie odszkodowania, o którym mowa w ust. 2 wstrzymuje się do najbliższego Zwyczajnego Zgromadzenia Wspólników.
Obecnie nowy zarząd spółki dysponuje wiedzą na temat pewnych nieprawidłowości w zakresie przestrzegania procedur przez byłych członków zarządu. Kto, biorąc pod uwagę ust. 4 umowy, powinien podjąć decyzję o wstrzymaniu wypłaty odszkodowania - zarząd (były członek zarządu na chwilę obecną jest już tylko pracownikiem w okresie wypowiedzenia nie jest już członkiem zarządu), czy może zgromadzenie wspólników?