Sejm przegłosował wczoraj zmiany w podatkach dochodowych. W konsekwencji osoby prowadzące działalność gospodarczą na razie nie skorzystają z wstępnie wypełnionych zeznań. Według pierwotnych założeń z usługi mieli korzystać od 15 lutego.
Danina solidarnościowa obowiązuje od 1 stycznia 2019 r. i podlegają jej dochody uzyskane od tego dnia. Teraz resort finansów opublikował objaśnienia, które mają ułatwić poprawne wykonywanie obowiązków związanych z prawidłowym obliczeniem oraz zapłatą daniny.
Podatnicy CIT mają jeszcze ponad miesiąc na złożenie zeznania CIT-8. Od tego roku wszyscy podatnicy muszą zeznanie wysłać elektronicznie i opatrzyć je e-podpisem.
SD-3 - Zeznanie podatkowe o nabyciu rzeczy lub praw majątkowych.
Krajowa Administracja Skarbowa przygotuje zeznania podatkowe dla podatników. Z wypełnionym zeznaniem będzie można zapoznać się na Portalu Podatkowym od 15 lutego. Podatnik sam zdecyduje, czy chce skorzystać z tak przygotowanego zeznania podatkowego, czy też samodzielnie wypełnić i złożyć zeznanie do urzędu skarbowego.
Na ostatnim posiedzeniu Rada Ministrów przyjęła projekt nowelizacji ustawy o PIT, który zakłada, że Krajowa Administracja Skarbowa przygotuje zeznania podatkowe dla wszystkich podatników. Z wypełnionym zeznaniem będzie można zapoznać się na Portalu Podatkowym od 15 lutego. Sprawdź szczegóły.
Resort finansów przygotowuje nową usługę „Twój e-PIT". Zakłada ona brak obowiązku sporządzania samodzielnie deklaracji rocznej PIT przez podatników oraz łatwiejszy sposób rozliczania ulg. Zobacz, jak będzie wyglądało składanie rocznych PIT? Kogo będą dotyczyły te zmiany?
Obowiązuje już rozporządzenie dotyczące przedłużenia terminów wykonania niektórych obowiązków z zakresu dokumentacji podatkowej. W praktyce pojawiło się sporo niejasności, jak w związku z tym wypełnić CIT-8. Poznaj wyjaśnienie resortu.
Podatnik, który chce, aby urząd skarbowy przygotował za niego zeznanie podatkowe za ubiegły rok, musi wcześniej złożyć wniosek PIT-WZ. Dowiedz się więcej.
PIT/UZ - Część uzupełniająca zeznania podatkowego PIT-36 i PIT-37
Trwa okres rozliczania się z fiskusem za 2015 rok. Na co należy zwrócić uwagę przy wypełnianiu formularza? Przeczytaj tekst i poznaj 8 ważnych wskazówek.
Podatnicy opłacający kartę podatkową oraz przedsiębiorcy opodatkowani ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych do końca stycznia muszą złożyć zeznania za 2015 rok. Wyjątkowo w tym roku termin się przesuwa na 1 lutego. W tym samym czasie trzeba przekazać do urzędu m.in. PIT-4R. Kto jeszcze musi dopełnić obowiązków w tym terminie? Sprawdź w tekście.
Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych można obniżyć o zapłacone składki na ubezpieczenie zdrowotne w wysokości nie większej niż 7,75% podstawy ich wymiaru. Ryczałtowcy nie mogą jednak skorzystać z ulgi rodzinnej.
Podatnicy mogą już wysyłać deklaracje podatkowe przez portal podatkowy oraz przez Platformę Usług Elektronicznych Służby Celnej (PUESC). Takie zmiany wprowadziło rozporządzenie ministra finansów w sprawie sposobu przesyłania deklaracji i podań oraz rodzajów podpisu elektronicznego, którymi powinny być opatrzone.
@ Wiedza i Praktyka Sp. z o.o. \\ Wszystkie prawa zastrzeżone.
/WiedzaiPraktyka
/wip