zeznanie podatkowe

Restrukturyzacja firmy a proces budżetowania

Sporządzanie jednorazowych zeznań podatkowych to doradztwo

Przedsiębiorca, który świadczy usługi rachunkowo-księgowe, przy założeniu, że nie są to usługi w zakresie doradztwa, ma prawo do skorzystania ze zwolnienia podmiotowego z VAT. Wątpliwości mogą pojawić, jeżeli firma będzie sporządzała też jednorazowo zeznania podatkowe. Sprawdź stanowisko organów podatkowych w tej sprawie.

Chodziło o spółkę, która prowadzi działalność rachunkowo-księgową (PKD 69.20.Z). W latach 2012-2014 obrót nie przekroczył 150.000 zł. W ramach zawartych z klientami umów wykonywane są następujące czynności: prowadzenie ksiąg rachunkowych zgodnie z ustawą o rachunkowości, sporządzanie sprawozdań finansowych, deklaracji podatkowych, prowadzenie ewidencji podatkowych (książka przychodów i rozchodów, ewidencje ryczałtu, rejestry VAT); obsługa ZUS, kadr, rozliczenia roczne z dochodów krajowych i zagranicznych. Spółka nie udziela porad podatkowych, prawnych oraz finansowych, nie zajmuje się doradztwem podatkowym.

Firma zajmuje się natomiast wyjaśnianiem do zastosowanych zapisów księgowych, udziela odpowiedzi na zadane pytania z obszaru dokonywanych księgowań np. „w jaki sposób zostanie pod względem podatkowym ujęta faktura na opłatę wstępną w leasingu operacyjnym...”, „ile będą wynosić składki ZUS osoby zatrudnionej na umowę o pracę przy zadanej kwocie wynagrodzenia...” itp. W przyszłości biuro nie wyklucza, że będzie sporządzało jednorazowe zeznania podatkowe na podstawie pojedynczych zleceń.

Spółka zapytała, czy od 2015 roku może skorzystać ze zwolnienia podmiotowego z VAT, o którym mowa w art. 113 ust. 1 ustawy o VAT. Uważała, że tak.