Ministerstwo Finansów rozpoczęło konsultacje podatkowe wyjaśnień dotyczących sporządzania informacji o cenach transferowych.
Spółka spoza Polski, która zatrudnia u nas pracowników na postawie stosunku pracy, musi potrącić i odprowadzać zaliczki na podatek. Dotyczy to też sytuacji, gdy nie ma w naszym kraju zakładu czy też przedstawicielstwa – orzekł WSA w Warszawie.
Pytanie do eksperta : Kiedy w przypadku dochodów ze stosunku pracy z zagranicy podatnicy muszą samodzielnie obliczać i wpłacać zaliczki na PIT?
Tomasz Szczepanikdoradca podatkowy,partner w InCorpore Banach Szczepanik Partnerzy sp. k.
Jeśli po zakończeniu roku obrotowego nastąpi zmiana proporcji, w jakiej podatnik uczestniczy w zysku spółki komandytowej, nie spowoduje u niego obowiązku korekty odprowadzonych w ciągu zakończonego roku podatkowego zaliczek na PIT – wynika z wyroku WSA w Krakowie.
Przy obliczaniu zaliczki na podatek dochodowy za grudzień przedsiębiorca nie uwzględnia różnicy remanentowej.
Podatnik chciał na 1 stycznia 2013 r. sporządzić remanent początkowy, a na 31 grudnia 2013 r. remanent końcowy. Zapytał ministra finansów, czy przy zaliczce na podatek dochodowy za grudzień 2013 roku trzeba ustalić dochód z uwzględnieniem różnicy remanentowej. Zdaniem podatnika – tak.
Pytanie do eksperta: Różnicy remanentów nie bierze się pod uwagę przy ustalaniu zaliczki miesięcznej. Czy zawsze?
Zgodnie z art. 25 ust. 1 ustawy o CIT, podatnicy są obowiązani wpłacać miesięczne zaliczki na podatek w wysokości różnicy pomiędzy podatkiem należnym od dochodu osiągniętego od początku roku podatkowego a sumą zaliczek należnych za poprzednie miesiące.
@ Wiedza i Praktyka Sp. z o.o. \\ Wszystkie prawa zastrzeżone.
/WiedzaiPraktyka
/wip