zaliczka na PIT zmiany

Nowelizacja Polskiego Ładu

Nowelizacja Polskiego Ładu: zmiany w zaliczkach w ustawie – liczymy praktyczne skutki zmian

Resort finansów przygotował nowelizację, która reguluje ustawowo zmiany dotyczące rozliczania zaliczek na PIT zapisane wcześniej w rozporządzeniu z 7 stycznia br. Co w praktyce oznacza wydanie tej nowelizacji? Jakie jeszcze rozwiązania znalazły się w projekcie i co z zapowiadanymi zmianami w uldze dla klasy średniej? Dowiedz się więcej o nowelizacji Polskiego Ładu.

Polski Ład wymaga ciągłych poprawek i nowelizacji. Już po pierwszych niższych wypłatach w styczniu 2022 roku Ministerstwo Finansów wydało w pośpiechu rozporządzenie. Miało ono doprowadzić do tego, aby płatnicy wypłacali wynagrodzenia nie niższe niż w 2021 roku w ujęciu podatkowym. Wydane rozporządzenie zostały zakwestionowane przez niemal wszystkie środowiska zawodowe, w tym doradców podatkowych.

Nie minął nawet miesiąc a mamy już kolejną nowelizację Polskiego Ładu Polski ład. Czego zmiana dotyczy? Głównie aspektów, które poruszone były na ostatniej konferencji Premiera, jednakże wybiórczo, ponieważ wielu zapewnień w niej gwarantowanych w ustawie się nie znajduje.

Nowelizacja Polskiego Ładu : czy ustawa przedłuża rozporządzenie

W dniu 7 stycznia 2022 r. minister finansów wydał rozporządzenie w sprawie przedłużenia terminów poboru i przekazania przez niektórych płatników zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych.

Rozporządzenie ma zastosowanie, gdy miesięczne przychody, uzyskane przez podatnika za pośrednictwem płatnika nie przekroczą 12.800 zł. Przy czym limit ten stosuje się odrębnie dla każdego źródła przychodów.

Rozporządzenie dotyczy jedynie przychodów:

  • ze stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej lub spółdzielczego stosunku pracy, zasiłki pieniężne z ubezpieczenia społecznego wypłacane przez zakłady pracy, a w spółdzielniach pracy - wypłaty z tytułu udziału w nadwyżce bilansowej;
  • emerytur i rent, świadczeń przedemerytalnych i zasiłków przedemerytalnych, nauczycielskich świadczeń kompensacyjnych, zasiłków pieniężnych z ubezpieczenia społecznego, rent strukturalnych, rent socjalnych oraz rodzicielskich świadczeń uzupełniających;
  • z umów zlecenia (określonych w art. 13 pkt 8 ustawy o PIT).
Korzyści 

Po przeczytaniu tekstu dowiesz się:

-  jakie zmiany w zaliczkach wprowadziło rozporządzenie z 7 stycznia 2022 r.;

- jakie zmiany zakłada nowelizacja Polskiego Ładu;

- dlaczego przepisy rozporządzenia znalazły się w nowelizacji Polskiego Ładu;

- będziesz wiedział, jakie są praktyczne skutki wprowadzonych zmian. Pokazujemy konkretne wyliczenia na przykładach.

Rozporządzenie MF z 7 stycznia br. w sprawie zaliczek: przykład rozliczenia

Rozporządzenie MF z 7 stycznia br. w sprawie zaliczek: przykład rozliczenia

Minister finansów wydał rozporządzenie, które zmienia zasady poboru zaliczek na PIT. Kłopot w tym, że spowodowało ono jeszcze większy chaos. Wielu ekspertów uważa, że przepisy wykraczają poza granice upoważnienia ustawowego zawartego w Ordynacji podatkowej. Co w praktyce oznacza rozporządzenie MF z 7 stycznia br.? Mamy konkretne wyliczenia na przykładzie. Sprawdź.

Korzyści 

Po przeczytaniu tekstu dowiesz się:

  • Jakie są praktyczne skutki rozporządzenia MF z 7 stycznia br. w sprawie zaliczek na PIT;
  • Sprawdzisz konkretne wyliczenie na przykładzie.