Rodzice mogą skorzystać z dwóch preferencji podatkowych w PIT – ulgi na dzieci oraz ulgi dla rodzin 4+. Dzięki nim można obniżyć swój podatek lub nawet całkowicie uniknąć jego płacenia. Ulga na dzieci polega na odliczeniu określonej kwoty od podatku, a ulga dla rodzin wielodzietnych 4+ umożliwia zwolnienie z podatku dochodowego przychodów do 231.000 zł rocznie. Sprawdź, kto i na jakich zasadach może skorzystać z tych ulg oraz jak je prawidłowo rozliczyć, aby maksymalnie wykorzystać dostępne oszczędności! Dowiedz się, kto może skorzystać i jak prawidłowo rozliczyć ulgę na dzieci PIT 2024.
Po przeczytaniu tekstu dowiesz się:
Polecamy też:
Twój e-PIT 2025: sprawdź i zatwierdź swoje zeznanie podatkowe online
Nowe zasady ulg w PIT dla rodzin – sprawdź planowane zmiany
Czy wynajmujący mieszkanie musi złożyć dwa zeznania podatkowe?
Ulgi i odliczenia w zeznaniach PIT za 2024 rok - sprawdź, jak obniżyć podatek!
Złożenie zeznania podatkowego po upadku spółki jawnej
Ulga dla młodych 2024 – kto może skorzystać i jak rozliczyć PIT
Ustawa z 26 maja 2023 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw, oprócz zmian w VAT (tzw. pakiet SLIM VAT 3) wprowadza też zmiany w ustawie o PIT oraz w ustawie o podatku od spadków i darowizn. Przygotuj się na zmiany dotyczące ulgi rehabilitacyjnej, ulgi na dziecko, w zakresie opodatkowania dochodów z tytułu udziałów w funduszach kapitałowych, czy też najmu mieszkania przez małżonków. Sprawdź, czy po zmianach przedsiębiorcy skorzystają z usługi Twój e-PIT.
Zmiany w ustawie o PIT
Większość zmian wprowadzanych w ustawie o PIT wejdzie w życie 1 stycznia 2024 r. Część jednak z tych regulacji wejdzie w życie już 1 lipca 2023 r.
Zmiany w uldze na dziecko: rozszerzenie możliwości korzystania z ulgi na jedno dziecko niepełnosprawne
Najważniejszą ze zmian w ustawie o PIT wydaje się zniesienie limitu dochodu jako warunku korzystania z ulgi na jedno dziecko, jeżeli jest to dziecko niepełnosprawne (zob. dodawany od 1 lipca 2023 r. art. 27f ust. 2e ustawy o PIT).
Warunkiem skorzystania w takiej sytuacji z ulgi będzie posiadanie przez dziecko:
1) orzeczenia o zakwalifikowaniu przez organy orzekające do jednego z trzech stopni niepełnosprawności, określonych w odrębnych przepisach, lub
2) decyzji przyznającej rentę z tytułu całkowitej lub częściowej niezdolności do pracy, rentę szkoleniową albo rentę socjalną, albo
3) orzeczenia o niepełnosprawności osoby, która nie ukończyła 16 roku życia, wydanego na podstawie odrębnych przepisów.
Po przeczytaniu tekstu dowiesz się:
Polecamy też:
@ Wiedza i Praktyka Sp. z o.o. \\ Wszystkie prawa zastrzeżone.