Ograniczenie obowiązku przekazywania korekt deklaracji ubezpieczeniowych tylko do 5 lat od momentu wymagalności składek, podwyższenie wymiaru zasiłku chorobowego za czas pobytu w szpitalu do 80% – to tylko część planowanych zmian w ubezpieczeniach społecznych.
Elektronizacja składania wniosków o wydanie zaświadczenia A1, zmiany mające na celu usprawnienie dochodzenia należności przez ZUS, podwyższenie wymiaru zasiłku chorobowego za czas pobytu w szpitalu do 80% – to tylko część planowanych zmian w ubezpieczeniach społecznych. Czytaj więcej.
Rząd planuje wprowadzić zmianę, która zakłada rozszerzenie zakresu umów zlecenia, od których ubezpieczeni będą zobowiązani opłacać składki ZUS. Wskutek zmiany, osoby fizyczne wykonujące pracę na podstawie umowy zlecenia, które dotychczas nie płaciły składek ZUS od części swojego wynagrodzenia, zobowiązane będą do uiszczania tych należności. Więcej na ten temat w komentarzu ekspertów KPMG.
Zakład Ubezpieczeń Społecznych poinformował o zmianach planowanych dla niektórych wniosków o zwolnienie z opłacania składek za marzec, kwiecień i maj br.
Przedsiębiorca w związku z umorzeniem połowy składek ZUS dla firm do 50 pracowników przez okres marzec – maj 2020 r. zastanawia się czy od kwoty wypłaconych świadczeń z ubezpieczenia chorobowego może odjąć od połowy składek, które powinien zapłacić do ZUS.
Do 28 lutego 2020 r. (piątek) płatnicy składek mają obowiązek przekazać ubezpieczonym informacje roczne zawierające dane, które w poszczególnych miesiącach 2019 roku były wykazywane w miesięcznych raportach rozliczeniowych do ZUS (ZUS RCA, ZUA RSA, ZUS RPA). Sprawdź, jak wypełnić tę informację.
Sprawdź, co się zmieni w prawie pracy, ubezpieczeniach oraz w PIT.
@ Wiedza i Praktyka Sp. z o.o. \\ Wszystkie prawa zastrzeżone.
/WiedzaiPraktyka
/wip