Pytanie: Podatnik VAT zawiesił działalność gospodarczą. W 2018 roku na podstawie art. 96 ust. 9a pkt 1 ustawy o VAT podatnik został wykreślony z rejestru podatników VAT. Obecnie nie figuruje w rejestrze VAT. W lipcu tego roku wystawił fakturę ze stawką 23% VAT – sprzedaż środka trwałego (samochód ciężarowy). Czy powinien złożyć JPK_VAT za lipiec 2021 roku i zapłacić VAT do urzędu? Czy jego kontrahent ma prawo odliczyć VAT z takiej faktury?
Podatniczka rozpoczęła prowadzenie firmy w 2014 r. Była czynnym podatnikiem VAT opodatkowanym na zasadach ogólnych. W tym okresie używała samochód ciężarowy, który służył czynnościom opodatkowanym zakupiony na fakturę VAT (podatek naliczony został odliczony). 1 listopada 2017 r. podatniczka zawiesiła działalność i ponownie odwiesiła w 2019 r. Od tego czasu firma jest podatnikiem zwolnionym podmiotowo z VAT a z podatku dochodowego rozlicza się w formie ryczałtu stawką 5,5%. Obecnie planuje sprzedaż tego samochodu. Jak prawidłowo opodatkować tę transakcję zarówno z punktu widzenia VAT jak i PIT?
Załóżmy, że firma zamierza sprzedać całkowicie zamortyzowany samochód osobowy. Samochód ten został kupiony jako nowy w 2007 roku. Z uwagi na ówczesne obowiązujący art. 86 ust. 3 podatnik odliczył z tytułu zakupu VAT w kwocie 6.000 zł. Powstaje pytanie o to, jak obecnie rozliczyć sprzedaż tego samochodu? Załóżmy, że w pierwszym wariancie sprzedaż nastąpi na rzecz zagranicznej osoby fizycznej ze Słowacji. W drugim wariancie rozpatrzymy sprzedaż na rzecz słowackiej osoby prawnej.
Podatnik prowadzi działalność gospodarczą od 2016 roku. Posiada kasę fiskalną gdyż między innymi prowadzi sprzedaż na rzecz osób fizycznych nie prowadzących działalności gospodarczej. W CEiDG podstawowy przedmiot działalności gospodarczej to: 45.11.Z – sprzedaż hurtowa i detaliczna samochodów osobowych i furgonetek. W praktyce działalność podatnika polega na sprzedaży samochodów (PKD 45.11.Z), pośrednictwie w sprzedaży samochodów (PKD 74.90.Z), kosmetyce samochodów tj. pranie tapicerki, mycie kompleksowe auta, polerowanie, czyszczenie (PKD 45.20.Z). Podatnik nie posiada żadnego warsztatu. Czy wobec tego ma obowiązek posiadać kasę online?
Prawie każdy przedsiębiorca w mniejszym lub większym stopniu wykorzystuje do swojej działalności gospodarczej samochody. Coraz częściej są one wykorzystywane na zasadzie umowy leasingu, ale część przedsiębiorców kupuje auta, które stanowią jego środki trwałe.
Przedsiębiorca w lutym 2016 r. wykreślił z ewidencji środków trwałych samochód ciężarowy do 3,5t i przeznaczył go na cele osobiste. W kolejnym miesiącu zlikwidował prowadzoną działalność gospodarczą, w której stosował zasady ogólne (PKPiR). W styczniu 2020 r. ponownie otworzył działalność gospodarczą, ale wybrał ryczałt od przychód ewidencjonowanych. W sierpniu 2020 r. sprzedał ten samochód ciężarowy, który od lutego 2016 r. był jego majątkiem prywatnym niezwiązanym z bieżącą działalnością gospodarczą. Czy przychód ze sprzedaży tego samochodu musi wykazać w bieżącej działalności gospodarczej i opodatkować stawką 3%? Czy też należy wykazać dochód ze sprzedaży samochodu w rocznym PIT-36 składanym za 2020 r.?
W przypadku nabycia składnika aktywów, którego jednostka nie będzie używała dłużej niż 12 miesięcy, zarówno zgodnie z przepisami prawa bilansowego, jak i podatkowego, można ten zakup potraktować jako bieżący koszt działalności. Nie został spełniony bowiem warunek zamiaru użytkowania powyżej 12 miesięcy.
@ Wiedza i Praktyka Sp. z o.o. \\ Wszystkie prawa zastrzeżone.
/WiedzaiPraktyka
/wip