slim VAT 2

  Nowości w VAT: Poznaj 8 pytań i odpowiedzi dotyczących SLIM VAT 3

Nowości w VAT: Poznaj 8 pytań i odpowiedzi dotyczących SLIM VAT 3

Od 1 lipca 2023 r. weszło w życie większość zmian wprowadzanych w ramach pakietu SLIM VAT 3. Przeanalizowaliśmy najczęściej pojawiające się pytania dotyczące SLIM VAT 3. Poznaj wyjaśnienie eksperta i zastosuj zmiany w praktyce.

Slim vat 3 i

Slim VAT 3 od 1 lipca 2023 r. – jak przygotować się na zmiany (część I)

Przygotuj się nowości w rozliczaniu VAT, które wprowadza pakiet SLIM VAT 3. Zmieni się m.in. limit dla małego podatnika, zostaną też doprecyzowane zasady wydawania WIS. Więcej o zmianach w szkoleniu video.

Ustawa o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw, tzw. SLIM VAT 3 to kolejny pakiet uproszczeń w podatku od towarów i usług, który realizuje wiele postulatów zgłaszanych Ministerstwu Finansów przez przedsiębiorców.

Polecamy też:

Kurs przeliczeniowy w SLIM VAT 3: będzie wiadomo, jak przeliczać korekty faktur

Korzyści 

Podczas szkolenia Jolanta Kica, radca prawny, doradca podatkowy omówi następujące zagadnienia:

1. Podwyższenie limitu sprzedaży dla małego podatnika;
2. Rezygnacja z wymogu posiadania faktury dotyczącej WNT;
3. Ustalenie zasad przeliczania faktur korygujących w walucie obcej;
4. Okres deklarowania WDT w razie późniejszego otrzymania dokumentów potwierdzających wywóz towarów;
5. Konsolidacja wydawania wiążących informacji;
6. Doprecyzowanie i zmiana niektórych zasad wydawania WIS;
7. Doprecyzowanie definicji bagażu osobistego;
8. Opcja odstąpienia pojazdów przez dyplomatów;
9. Zwrot VAT dla tzw. podatników bezgotówkowych

Oglądaj też:
Slim VAT 2 od 1 października 2021 r.

Podpowiadamy, jak przygotować się do zmian wprowadzonych w ramach pakietu Slim VAT 2

Zmiany dotyczące odliczenia VAT, modyfikacje w uldze na złe długi, doprecyzowanie rozliczania korekt w imporcie towarów i w WNT to tylko niektóre zmiany w ramach pakietu Slim VAT 2. Większość przepisów w ramach pakietu Slim VAT 2 wchodzi w życie już od października 2021 r. Sprawdź, na co zwrócić uwagę w nowych przepisach, aby dobrze przygotować się na nowości w VAT.

W dniu 19 sierpnia 2021 r. Prezydent podpisał ustawę nowelizującą, która wprowadza zmiany w ustawie o VAT w ramach tzw. pakietu Slim VAT 2. Część z tych zmian weszła w życie 7 września 2021 r., pozostałe wejdą w życie 1 października 2021 r.

Zapraszamy do obejrzenia porady video:

Pakiet SLIM VAT 2 od października 2021 r. – porada video


1.    
Slim VAT 2 wskazuje okres rozliczenia  korekty in minus  w przypadku WNT, importu usług oraz dostaw towarów, dla których podatnikiem jest nabywca

Obecnie obowiązujące przepisy nie wskazują wprost okresu rozliczeniowego, w którym należy uwzględniać korekty in minus dotyczące wewnątrzwspólnotowych nabyć towarów (WNT), importu usług oraz dostaw towarów, dla której podatnikiem (na podstawie art. 17 ust. 1 pkt 5 ustawy o VAT) jest nabywca.

Polecamy też:

Od 1 października 2021 r. dodane zostaną przepisy regulujące omawianą kwestię. Z dodawanych art. 29a ust. 15a oraz art. 30a ust. 1a ustawy o VAT wynikać będzie, że w przypadku WNT, importu usług oraz dostaw towarów, dla której podatnikiem (na podstawie art. 17 ust. 1 pkt 5 ustawy o VAT) jest nabywca, gdy podstawa opodatkowania uległa obniżeniu, korekty tej podstawy dokonuje się w rozliczeniu za okres rozliczeniowy, w którym zaistniała przyczyna obniżenia podstawy opodatkowania.

W październiku 2021 r. podatnik dokonana wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów. Po dwóch miesiącach, tj. w grudniu 2021 r. podatnik zwróci unijnemu dostawcy część tych towarów, w związku z czym w styczniu 2022 r. otrzyma od dostawcy fakturę korygującą dokumentującą częściowy zwrot. Korektę in minus w tej sytuacji podatnik obowiązany będzie uwzględnić w grudniu 2021 r., gdyż w tym właśnie miesiącu powstała przyczyna korekty (zwrot towarów).


2.     Rezygnacja ze zwolnienia z VAT obejmującego dostawy zasiedlonych budynków, budowli lub ich części w ramach aktu notarialnego

Od VAT zwolniona jest dostawa budynków, budowli lub ich części, jeżeli dostawa jest dokonywana po upływie co najmniej dwóch lat od ich pierwszego zasiedlenia (w rozumieniu VAT) – na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o VAT.

Jednocześnie z art. 43 ust. 10 ustawy o VAT wynika, że jeżeli dokonujący dostawy i nabywca budynku, budowli lub ich części są zarejestrowani jako podatnicy VAT czynni, mogą oni zrezygnować ze zwolnienia z VAT. Skutkiem tego jest opodatkowanie dostawy budynku, budowli lub ich części według stawki VAT 8% lub 23%.

Czytaj też:

W tym celu muszą oni złożyć zgodne oświadczenie, że wybierają opodatkowanie dostawy budynku, budowli lub ich części. Obecnie oświadczenie takie musi być złożone jedynie przed dniem dokonania dostawy wymienionych obiektów właściwemu dla ich nabywcy naczelnikowi urzędu skarbowego. Nie jest zatem obecnie możliwe złożenie takiego oświadczenia w ramach aktu notarialnego.

Polecamy też inne zmiany w VAT:

Od  1 października 2021 r. stan prawnym w tym zakresie zmieni się. Z art. 43 ust. 10 pkt 2 lit. b ustawy o VAT będzie wynikać, że zgodne oświadczenie o rezygnacji ze wskazanego zwolnienia może być złożone również w akcie notarialnym, do zawarcia którego dochodzi w związku z dostawą budynku, budowli lub ich części.

Korzyści 

Po przeczytaniu tekstu będzie wiedział:

  • jak Slim VAT 2 zmienił przepisy dotyczące rozliczania korekty in minus  w przypadku WNT, importu usług oraz dostaw towarów, dla których podatnikiem jest nabywca,
  • jakie modyfikacje nastąpiły w uldze na złe długi i jakie warunki będą konieczne, aby skorzystać z ulgi na złe długi;
  • jak Slim VAT zmienił przepisy dotyczące odliczania VAT.