WSTO rozliczane w ramach unijnej procedury OSS – sprawdź, co z JPK_VAT

Tomasz Krywan

Autor: Tomasz Krywan

Dodano: 27 sierpnia 2021
WSTO a plik JPK VAT

Wraz z początkiem lipca 2021 r. do przepisów VAT została wprowadzona procedura unijna dotycząca dostaw towarów oraz świadczenia niektórych usług, czyli tzw. unijna procedura OSS. W praktyce pojawia się wiele wątpliwości związanych z rozliczaniem transakcji w ramach unijnej procedury OSS. Jedną z nich jest to, czy takie transakcje wykazywać w JPK_VAT. Sprawdźmy.

Problem: Zarejestrowaliśmy się do procedury unijnej OSS. Czy faktury dokumentujące sprzedaż w ramach WSTO (wewnątrzwspólnotowa sprzedaż towarów na odległość) trzeba uwzględniać w deklaracji JPK? Czy dobrze rozumiem, że nowe oznaczenie w JPK „WSTO_EE” dotyczy tylko sytuacji, gdy mieścimy się w limicie 10 tys. dla całej EU i fakturujemy ją z polskim VAT?

Rozwiązanie: Z przepisów nie wynika, czy transakcje rozliczane w ramach unijnej procedury OSS należy wykazywać w plikach JPK_VAT. Zauważmy jednak, że Ministerstwo Finansów zorganizowało webinarium na temat zmian wprowadzonych od 1 lipca 2021 r. w ramach pakietu e-commerce.

Jedno z pytań, które pojawiły się na tym webinarium, dotyczyło sposobu wykazywania wewnątrzwspólnotowej sprzedaży towarów na odległość (WSTO) rozliczanych w ramach unijnej procedury OSS w pliku JPK_VAT.

Wyjaśnienie Ministerstwa Finansów w sprawie VAT OSS

W odpowiedzi Ministerstwo Finansów wyjaśniło, że: „(…) w JPK_VAT nie wykazuje się transakcji rozliczanych w ramach procedur OSS”. A zatem faktur dokumentujących sprzedaż (w tym WSTO) rozliczaną w ramach unijnej procedury OSS nie należy wykazywać w plikach JPK_VAT.

WSTO a JPK_VAT

A zatem WSTO należy wykazywać w plikach JPK (do końca 2021 r. z oznaczeniem EE, od 1 stycznia 2022 r. z oznaczeniem WSTO_EE) jedynie w przypadkach, gdy nie są one rozliczane w ramach unijnej procedury OSS.

Przy czym w mojej ocenie dotyczy to wszystkich WSTO, których przedmiotem są towary, które w momencie rozpoczęcia ich wysyłki lub transportu znajdują się na terytorium kraju, w tym zanim przekroczony zostanie limit zmiany miejsca dostawy w wysokości 10.000 euro/42.000 zł.

Autor:

Tomasz Krywan, doradca podatkowy

Tomasz Krywan

Autor: Tomasz Krywan

Tomasz Krywan - ekspert Portalu FK i doradca podatkowy, specjalista od podatku VAT. Stały współpracownik największych redakcji podatkowych w Polsce.
Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz