slim VAT 2

VAT od importu towarów w SLIM VAT 2

Rozliczanie VAT od importu towarów w SLIM VAT 2 – poznaj planowane zmiany

Przedsiębiorca, rozliczający podatek z tytułu importu towarów bezpośrednio w deklaracji podatkowej, złoży jej korektę, gdyby w pierwotnej deklaracji nie rozliczył VAT w prawidłowej wysokości. Dowiedz się więcej na temat rozliczania VAT od importu towarów w SLIM VAT 2.

Problem: Spółka z o.o. sprowadza towary handlowe z Chin. Korzysta z preferencji, które dają możliwość rozliczania VAT z tytułu importu towarów bezpośrednio w deklaracji podatkowej, a nie w zgłoszeniu celnym. Czy może skorygować zaniżony VAT w tej deklaracji?

Rozwiązanie: Po wejściu w życie znowelizowanych przepisów rozliczający VAT z tytułu importu towarów bezpośrednio w deklaracji podatkowej będzie mógł dokonać korekty, gdy w pierwotnej deklaracji nie rozliczono podatku w całości lub w części. Złożenie korekty deklaracji ma być możliwe w terminie 4 miesięcy po miesiącu, w którym przedsiębiorca miał rozliczyć VAT z tytułu importu towarów.

Obecnie podatnik zarejestrowany jako podatnik VAT czynny może rozliczyć kwotę podatku należnego z tytułu importu towarów w deklaracji podatkowej składanej za okres, w którym powstał obowiązek podatkowy z tytułu importu tych towarów, pod warunkiem:

1) przedstawienia przez podatnika naczelnikowi urzędu celno-skarbowego, wydanych nie wcześniej niż 6 miesięcy przed dokonaniem importu:

a) zaświadczeń o braku zaległości we wpłatach należnych składek na ubezpieczenie społeczne oraz we wpłatach poszczególnych podatków stanowiących dochód budżetu państwa, przekraczających odrębnie z każdego tytułu, w tym odrębnie w każdym podatku, odpowiednio 3% kwoty należnych składek i należnych zobowiązań podatkowych w poszczególnych podatkach; udział zaległości w kwocie składek lub podatku ustala się w stosunku do kwoty należnych wpłat za okres rozliczeniowy, którego dotyczy zaległość,

b) potwierdzenia zarejestrowania podatnika jako podatnika VAT czynnego;

2) dokonywania zgłoszeń celnych przez przedstawiciela bezpośredniego lub pośredniego w rozumieniu przepisów celnych.

Czytaj też:

Podatnik, który wybrał rozliczenie podatku należnego z tytułu importu towarów na powyższych zasadach i nie rozliczył tego podatku w całości lub w części, traci prawo do rozliczania podatku w deklaracji podatkowej w odniesieniu do kwoty podatku należnej z tytułu importu towarów, której nie rozliczył w deklaracji podatkowej.