Jedną z nadrzędnych zasad rachunkowości jest zasada współmierności przychodów i kosztów. Zgodnie z tą zasadą dla zapewnienia współmierności przychodów i związanych z nimi kosztów do aktywów lub pasywów danego okresu sprawozdawczego zaliczane będą koszty, lub przychody dotyczące przyszłych okresów oraz przypadające na ten okres sprawozdawczy koszty, które jeszcze nie zostały poniesione. Metodą realizacji zasady współmierności przychodów i kosztów jest uwzględnianie w bilansie jednostki rozliczeń międzyokresowych. Sprawdź przykłady księgowań dotyczące m.in. rozliczeń międzyokresowych kosztów czynnych i biernych, czy też dotyczących aktywów na odroczony podatek dochodowy.
Po przeczytaniu tekstu dowiesz się, jak księgować:
Czynnych rozliczeń międzyokresowych kosztów (RMK) dokonujemy wówczas, gdy dotyczą one przyszłych okresów sprawozdawczych (art. 39 ust. 1 UoR). Dzięki stosowaniu czynnych rozliczeń międzyokresowych można wiarygodnie ustalić wynik finansowy w każdym (miesięcznym) okresie sprawozdawczym.
Dla zapewnienia współmierności przychodów i związanych z nimi kosztów do aktywów lub pasywów danego okresu sprawozdawczego zaliczane są koszty lub przychody dotyczące przyszłych okresów oraz przypadające na ten okres sprawozdawczy koszty, które jeszcze nie zostały poniesione. Zgodnie z prawem bilansowym wszelkie ubezpieczenia rozliczane w czasie powinny być księgowane jak RM czynne i rozliczane miesięcznie w ciężar kosztów działalności rodzajowej. Co zrobić z nierozliczonym ubezpieczeniem auta?
@ Wiedza i Praktyka Sp. z o.o. \\ Wszystkie prawa zastrzeżone.
/WiedzaiPraktyka
/wip