Do 30 września br. trzeba udzielić pracownikom urlopu za poprzedni rok, mimo jednak, że pandemia już minęła, wielu pracowników przekłada czas, kiedy będą wypoczywać z różnych powodów. Sprawdź, czy w związku z tym pracodawca powinien utworzyć rezerwy na niewykorzystane urlopy.
Do 30 września br. trzeba udzielić pracownikom urlopu za poprzedni rok. Upewnij się, kiedy trzeba utworzyć rezerwy na niewykorzystane urlopy. Sprawdź przykłady ewidencji rachunkowej.
Rezerwa na niewykorzystane urlopy to, w świetle art. 39 ust. 2 ustawy o rachunkowości (dalej: uor), rozliczenie międzyokresowe bierne. Dotyczy ono bowiem podstawowej działalności operacyjnej jednostki i jest tworzone w związku z obowiązkiem wykonania w przyszłości świadczeń związanych z bieżącą działalnością na rzecz pracowników, w tym świadczeń emerytalnych.
Po przeczytaniu artykułu:
Sprawdź też:
17 przykładów obliczania urlopów wypoczynkowych
Czy w Twojej firmie pracownicy nie wykorzystują przysługujących urlopów? Jeżeli tak, w takiej sytuacji warto rozważyć utworzenie rezerwy na niewykorzystane urlopy. Przeczytaj tekst i dowiedz się, jak prawidłowo ujmować i wykazywać rezerwy w sprawozdaniu finansowym według polskich i międzynarodowych standardów.
Rezerwę taką prezentuje się w bilansie jako „Rezerwy na świadczenia pracownicze” – w części krótkoterminowe, pracownicy powinni bowiem wykorzystać zaległe urlopy w ciągu najbliższych miesięcy. Przeczytaj komentarz eksperta i dowiedz się więcej na ten temat.
Przy sporządzaniu sprawozdania finansowego jednostka ma obowiązek uwzględniać zdarzenia po dniu bilansowym. Dotyczy to także kwestii związanych z niewykorzystanymi za poprzedni rok urlopami. Nie zawsze jednak tworzenie rezerwy będzie niezbędne.
Rezerwa na niewykorzystane urlopy to, według art. 39 ust. 2 ustawy z 29 września 1994 r. o rachunkowości (Dz.U. z 2013 r. poz. 330 ze zm., dalej: uor), rozliczenie międzyokresowe bierne. Dotyczy bowiem podstawowej działalności operacyjnej jednostki, a powołany przepis wskazuje między innymi, że jednostki tworzą je w związku z obowiązkiem wykonania w przyszłości świadczeń związanych z bieżącą działalnością na rzecz pracowników, w tym świadczeń emerytalnych.
Do końca września trzeba udzielić zaległych urlopów wypoczynkowych za 2013 rok
Jeśli koszty z tytułu zaległych urlopów, które trzeba wykorzystać do 30 września są istotne, kierownik jednostki powinien podjąć decyzję o utworzeniu na nie rezerwy. Prezentuje się ją w bilansie jako „Rezerwy na świadczenia pracownicze” – w części krótkoterminowe, gdyż pracownicy powinni wykorzystać zaległe urlopy w ciągu najbliższych miesięcy.
Często na dzień bilansowy firma posiada niewykorzystane urlopy pracownicze. Trzeba wówczas rozważyć, czy w związku z niewykorzystanymi dniami urlopu jednostka powinna tworzyć rezerwę na zaległe urlopy.
@ Wiedza i Praktyka Sp. z o.o. \\ Wszystkie prawa zastrzeżone.
/WiedzaiPraktyka
/wip