Początek 2022 roku to nie tylko Polski Ład. Sporo zmian obowiązuje też w rachunkowości. Przygotowaliśmy dla Państwa praktyczne zestawienie zmian w rachunkowości w 2022 roku. Sprawdź tutaj.
Poznaj zmiany w rachunkowości na rok 2022
Początek roku przyniósł sporo zmian w rachunkowości. Aby ułatwić Państwu odnalezienie się w gąszczu przepisów, przygotowaliśmy praktyczne zestawienie zmian w rachunkowości w 2022 roku.
Większość jednostek ma rok obrotowy pokrywający się z kalendarzowym. Oznacza to, że muszą one na pierwszy dzień roku obrotowego – kalendarzowego otworzyć księgi rachunkowe. Jakich podmiotów dotyczy ten obowiązek? Co się zmieniło w związku z Polskim Ładem? Dowiedz się więcej o księgach rachunkowych 2022.
Już obowiązuje Krajowy Standard Rachunkowości nr 14 „Kontynuacja działalności oraz rachunkowość jednostek przy braku kontynuowania działalności”. Jest on poświęcony sporządzaniu sprawozdań finansowych jednostek, które działają w warunkach zagrożenia kontynuacji działalności.
Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o rachunkowości oraz niektórych innych ustaw. Wprowadzone zmiany dotyczą sprawozdań finansowych oraz ustawy o biegłych rewidentach, firmach audytorskich oraz nadzorze publicznym.
Celem KSR jest objaśnienie przepisów ustawy o rachunkowości. Komitet Standardów Rachunkowości zawsze działa w granicach przepisu uor, nie kreuje rozwiązań, które nie są z nią zgodne, nawet jeśli takie są postulaty praktyki gospodarczej. Warto więc dowiedzieć się, jakie rozwiązania można w nich znaleźć.
Komitet Standardów Rachunkowości (KSR) przekazał do publicznej dyskusji projekt standardu „Kontynuacja działalności oraz rachunkowość jednostek przy braku kontynuowania działalności”. Uwagi do projektu można składać do 4 maja 2021 r.
W Dzienniku Ustaw z 1 lutego 2021 r. pod pozycją 217 opublikowano obwieszczenie w sprawie ogłoszenia jednolitego tekstu ustawy o rachunkowości.
@ Wiedza i Praktyka Sp. z o.o. \\ Wszystkie prawa zastrzeżone.
/WiedzaiPraktyka
/wip