Opublikowano Krajowy Standard Rachunkowości nr 15 „Przychody ze sprzedaży wyrobów, półproduktów, towarów i materiałów”. Nowy KSR wszedł w życie pod koniec lipca br. i ma zastosowanie po raz pierwszy do sprawozdań finansowych sporządzonych za rok obrotowy rozpoczynający się od 1 stycznia 2023 r., z możliwością jego wcześniejszego zastosowania.
Od 1 stycznia 2019 r. drobni przedsiębiorcy będą mogli opłacać składki od podstawy uzależnionej od uzyskiwanych przychodów. Nowe rozwiązanie zostało obwarowane kilkoma warunkami. Sprawdź jakimi. Zobacz na przykładach, jak ustalić próg rocznego przychodu. Dowiedz się, jakie są skutki opłacania składek od podstawy uzależnionej od przychodów.
Klienci będący podatnikami podatku dochodowego od osób fizycznych mogą wybrać, czy najem będzie przez nich prowadzony w ramach pozarolniczej działalności gospodarczej, czy też w ramach tzw. najmu prywatnego. Pamiętaj, jednak że istnieją sytuacje, które automatyczne kwalifikują najem jako usługę wykonywaną przez przedsiębiorcę, którego źródłem jest prowadzona działalność gospodarcza.
Od nowego roku obowiązuje nowy podział źródeł przychodów w CIT na zyski kapitałowe oraz inne źródła, które mają stanowić przychody z działalności operacyjnej. Sprawdź praktyczne konsekwencje tych zmian dla firm.
Aby ustalić obowiązek prowadzenia pełnej księgowości trzeba wziąć pod uwagę nie tylko przepisy o rachunkowości, ale również ustawę o PIT.
Na oddzieleniu dochodów z zysków kapitałowych od pozostałych dochodów stracą niektórzy podatnicy, zyska za to fiskus.
Wiele firm, szczególnie budowlanych zapewnia pracownikom zakwaterowanie w miejscu wykonywania pracy. Często w takiej sytuacji do wynagrodzenia doliczana jest kwota za mieszkanie Sprawdź, jak w takiej sytuacji powinna wyglądać lista płac.
Otrzymaliśmy w ramach współpracy od innej galerii nieodpłatnie wydawnictwa w liczbie 5 sztuk (brak na przekazaniu wartości katalogów) do bieżącego wykorzystania przez pracowników. Czy powinniśmy ująć to przekazanie w księgach i wycenić wartość katalogów?
Z punktu widzenia opodatkowania przychodów fundamentalne znaczenie ma moment ich rozpoznania. To bowiem on decyduje o tym, kiedy (w ramach którego miesiąca i roku) należy je opodatkować.
KIMSF 18 – „Przekazanie aktywów przez klientów”, określająca zasady ujmowania rzeczowych aktywów trwałych oraz środków pieniężnych otrzymywanych na nabycie rzeczowych aktywów trwałych, które jednostki otrzymują od klientów w zamian za przyłączenie ich do określonej sieci lub w celu zapewnienia im stałego dostępu do dostaw towarów bądź usług lub w obu tych celach. Ponieważ w ustawie o rachunkowości brak jest regulacji tego zagadnienia, firmy mogą stosować bezpośrednio zasady zawarte w KIMSF.
Poznaj opublikowane 12 kwietnia 2016 r. wyjaśnienia IASB do MSSF 15
@ Wiedza i Praktyka Sp. z o.o. \\ Wszystkie prawa zastrzeżone.
/WiedzaiPraktyka
/wip