przychód w PIT

dyrektor / kierownik prowadzi zebranie

W którym momencie rozpoznać przychód podatkowy przy wydaniu karty upominkowej

Przedsiębiorca, który wystawia klientowi voucher uprawniający do określonych szkoleń, przychód rozpozna dopiero w momencie wykonania usługi lub w momencie upływu terminu ważności takiej karty. A co jeżeli klient nie skorzysta z warsztatów w określonym czasie vouchera? Sprawdźmy.

Aby uatrakcyjnić ofertę, podatnik wprowadził sprzedaż kart upominkowych (tzw. voucherów). Są to dokumenty opatrzone unikalnym kodem, o określonym nominale i terminie ważności, uprawniających klientów do bezgotówkowego skorzystania z oferowanych usług.

Otrzymanie karty upominkowej następuje w zamian za przekazanie środków pieniężnych na rzecz przedsiębiorcy w kwocie stanowiącej jej równowartość. W chwili wydania vouchera strony nie wiedzą, czy i na jakie szkolenie klient się zapisze i czy zapłaci voucherem. Zgodnie z regulaminem vouchery są jednorazowe, a termin ich realizacji wynosi 4 miesiące od momentu zakupu.

Gdy mija termin ważności vouchera, klient nie otrzymuje za niego zwrotu gotówki. Z kolei gdy wartość voucherów przekracza wartość nabytych usług, różnica nie jest zwracana, ani w żaden inny sposób refundowana. Wątpliwości dotyczyły tego,jaki jest moment powstania przychodu w podatku dochodowym z tytułu sprzedaży vouchera. Czy jest to moment odpłatnego wydania karty, czy data wykonania usługi przez przedsiębiorcę.