Przekształcenie spółki może pociągać za sobą niespodziewane obciążenia podatkowe dla jej wspólników. W takiej sytuacji, warto zastanowić się nad podjęciem uchwały o wypłacie dywidendy (zysków zatrzymanych) do wspólników.
Niejednokrotnie zdarza się, że w świetle rozwoju prowadzonego biznesu wspólnicy spółek osobowych decydują się na przekształcenie w spółkę kapitałową lub w inną spółkę osobową. Krok ten jest zarówno przejawem chęci realizacji długofalowej polityki zarządczej lub inwestycyjnej, jak również ze względu na skalę działalności, może dążyć do zabezpieczenia majątku prywatnego inwestorów. Przed planowanym przekształceniem często też okazuje się, że spółka posiada wygenerowane zyski z lat poprzednich, co do których nie została jeszcze podjęta decyzja o ich przeznaczeniu. Zatem, czy wspólnicy powinni już teraz (tj. przed przekształceniem) rozporządzić tą częścią majątku oraz jakie może mieć ta decyzja konsekwencje podatkowe?
Komentuje Kamil Jastrzębski, doradca podatkowy w Accreo Tax & Legal
Samo przekształcenie jest neutralne podatkowo. Dopiero wypłacone podatnikowi pieniądze pochodzące z zysku spółki komandytowo-akcyjnej są dla niego przychodem z pozarolniczej działalności gospodarczej.
Podatnik jest osobą fizyczną i posiada status akcjonariusza w spółce komandytowo-akcyjnej (dalej: SKA). Wspólnicy planują przekształcenie SKA w spółkę komandytową (SK). Przedsiębiorstwo chciało wiedzieć, czy w związku z tym po stronie podatnika powstanie przychód podlegający opodatkowaniu PIT. Czy w momencie wypłaty wspólnikom spółki komandytowej w 2013 roku zysku za 2012 rok powstanie u podatnika przychód w części dotyczącej zysku wypracowanego przez SKA?
Przed 1 stycznia 2009 r. nie było jasne, czy niepodzielony zysk wspólników w momencie przekształcenia spółki kapitałowej w spółkę osobową jest przychodem wspólników nowo powstałej spółki. Z dniem 1 stycznia 2009 r. wszedł w życie przepis regulujący tę kwestię. Powstały jednak wątpliwości, czy dotyczy zysków powstałych przed czy po 1 stycznia 2009 r. Zapoznaj się z najnowszym orzeczeniem WSA w tej sprawie oraz komentarzem naszego eksperta. Sprawdź, dlaczego dokonywanie przekształceń, zgodnie ze stanowiskiem sądu, stanie się operacją droższą.
@ Wiedza i Praktyka Sp. z o.o. \\ Wszystkie prawa zastrzeżone.
/WiedzaiPraktyka
/wip