Przekształcenie spółki a obowiązek poinformowania o tej zmianie pracowników

Iwona Kusio-Szalak

Autor: Iwona Kusio-Szalak

Dodano: 7 czerwca 2012
Pytanie:  Spółka cywilna zatrudniała pracowników. Następnie została przekształcona w spółkę jawną. Doszedł jeden wspólnik, potem odszedł drugi wspólnik. Czyli na początku byli panowie A i B potem A,B,C, potem A i C. Jak powinny wyglądać te zmiany w spółce dla pracowników, gdyż na początku podjęli pracę w spółce cywilnej z dwoma właścicielami, a w przypadku zwolnienia obecnie pracownika będzie to rozwiązanie pracy ze spółką jawną o innych właścicielach.

Spółka jawna nie staje się z mocy prawa stroną w dotychczasowych stosunkach pracy (art. 231 § 1 kp), na niej po prostu spoczywają obowiązki i prawa spółki cywilnej, a więc wynikające także ze stosunków pracy i to bez względu na podstawę prawną nawiązania stosunku pracy.

Odpowiedź: 

Zarówno spółka cywilna, jak i spółka jawna, jest pracodawcą, jeżeli zatrudnia pracowników (art. 3 kp). Przepisy art. 231 kp regulują sytuację związaną z przejściem zakładu pracy lub jego części na nowego pracodawcę. Pod pojęciem „przejścia zakładu pracy na innego pracodawcę” rozumie się wszystkie zmiany organizacyjno-prawne po stronie pracodawcy możliwe do przeprowadzenia w świetle przepisów prawa cywilnego, w wyniku których powstaje nowy pracodawca.

Nie można natomiast mówić o przejściu zakładu pracy na nowego pracodawcę w przypadku przekształcenia spółki cywilnej w spółkę jawną, z uwagi na to, że spółkę jawną traktuje się nie jak nowego pracodawcę, lecz tego samego, a jedynie prowadzącego działalność w nowej formie organizacyjno-prawnej.

Spółka jawna nie staje się z mocy prawa stroną w dotychczasowych stosunkach pracy (art. 231 § 1 kp), na niej po prostu spoczywają obowiązki i prawa spółki cywilnej, a więc wynikające także ze stosunków pracy i to bez względu na podstawę prawną nawiązania stosunku pracy.

W przypadku przekształcenia dotychczasowe umowy o pracę zawarte przez pracowników ze spółką cywilną pozostają w mocy, a pracownicy zachowują wszelkie prawa związane ze stażem pracy. Wspólnicy są jedynie zobowiązani niezwłocznie zawiadomić pracowników na piśmie o skutkach przekształcenia - a więc że zostaje zachowana ciągłość pracy bez żadnych ujemnych konsekwencji dla pracowników.

Obowiązek ten wynika wprost ze zobowiązania się pracodawcy do zatrudniania pracowników (art. 22 § 1 kp).

Podkreślić należy, iż pracodawcą jest spółka, a nie wspólnicy spółki. Zmiana wspólników nie ma znaczenia z punktu widzenia pracowników. Wobec czego w przypadku przekształcenia spółki powinniście Państwo jedynie poinformować o tym pracowników.

Tekst opublikowany: 

23 maja 2012 r.

Iwona Kusio-Szalak

Autor: Iwona Kusio-Szalak

Radca prawny. Od wielu lat specjalizuje się w praktycznych zagadnieniach prawa pracy. Autorka opracowań z zakresu prawa pracy kierowanych do pracowników kadr i działów personalnych, a także osób zarządzających. Specjalizuje się w prawie pracy, w szczególności w zagadnieniach związanych z tworzeniem umów i dokumentów związanych ze stosunkiem pracy, a także czasem pracy, zgodnym z prawem zatrudnianiem i zwalnianiem pracowników, podnoszeniem kwalifikacji zawodowych, uprawnieniami rodzicielskimi. Posiada bogate doświadczenie w reprezentowaniu zarówno pracowników, jak i pracodawców w sporach pracowniczych przed sądami pracy.
Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz