Przy ocenie działalności pomocniczej należy brać pod uwagę wiele różnych kryteriów takich jak, np. liczba transakcji, zaangażowanie środków przedsiębiorcy. Nie tylko wtedy działalność może być uznana za pomocniczą, gdy wspiera działalność główną, ale również wówczas, kiedy z jednej strony wspiera działalność główną, ale z drugiej strony wartość zaangażowanych środków, musi wskazywać, że działalność na charakter dodatkowy, uboczny – a nie, że jest to inny rodzaj działalności danego przedsiębiorcy - wyjaśnił WSA w Gliwicach (wyrok o sygn. akt III SA/Gl 1488/13).
Podatnik, który w niedzielę zatankował benzynę i poniesiony wydatek zaliczył w koszty firmy musi liczyć się z tym, że organ podatkowy zakwestionuje takie rozliczenie. Z informacji, jakie docierają do redakcji Portalu FK wynika, że kontrolerzy coraz skrupulatniej sprawdzają, czy firmy prawidłowo kwalifikują wydatki do kosztów uzyskania przychodów.
Dowóz do zakładu pracy transportem zbiorowym organizowanym przez szefa będzie zwolniony PIT, zniesienie obowiązku uzyskiwania potwierdzenia zgłoszenia rejestracyjnego dla celów VAT, ułatwienia w zakresie obrotu olejami opałowymi - to tylko niektóre propozycje zmian, jakie przygotował resort gospodarki. Projekt ustawy o ułatwieniu wykonywania działalności gospodarczej trafił właśnie do konsultacji.
W Ministerstwie Środowiska rozpoczęły się prace nad opracowaniem przyjaznego i intuicyjnego narzędzia dla przedsiębiorców i samorządów - systemu elektronicznej sprawozdawczości i opłat za korzystanie ze środowiska.
Nowy system sprawozdawczości i opłat będzie służył do zbierania danych od przedsiębiorców i osób fizycznych korzystających ze środowiska oraz do określania wysokości odpowiednich opłat
Dzisiaj opublikowano 14 rozporządzeń Rady Ministrów, które przedłużają działanie specjalnych stref ekonomicznych do końca 2026 roku.
Od początku funkcjonowania do końca 2012 r. łączne nakłady inwestycyjne poniesione przez przedsiębiorców w SSE wyniosły 85,8 mld zł.
Podatnik ma prawo do zmiany stawki amortyzacyjnej począwszy od pierwszego miesiąca każdego następnego roku podatkowego. Tak ustalone odpisy amortyzacyjne będą stanowić koszty uzyskania przychodów.
Na podstawie art. 16i ust. 5 ustawy o CIT podatnicy mogą obniżać podane w wykazie stawki dla poszczególnych środków trwałych.
13 sierpnia 2013 r. Rada Ministrów przyjęła przygotowaną przez Ministerstwo Gospodarki uchwałę zmieniającą „Program wspierania inwestycji o istotnym znaczeniu dla gospodarki polskiej na lata 2011-2020”. Nowe rozwiązania dają szansę na skorzystanie z pomocy większej liczbie przedsiębiorców.
Stroje firmowe nie zawsze mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów firmy. Warunkiem jest, aby pełniły one funkcję reklamową, w przeciwnym razie nie mają one bowiem wpływu na zwiększenie sprzedaży, a w rezultacie na zwiększenie przychodu - orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w wyroku z 31 lipca 2013 r. (sygn. akt III SA/Wa 659/13).
Działania przedsiębiorcy związane z wręczeniem produktów w celu utrzymania dobrych relacji handlowych to reklama. W związku z tym poniesione wydatki firma może zaliczyć do kosztów podatkowych.
Organ podatkowy uznał, że działania podatnika zmierzają do wykreowania pozytywnego obrazu spółki. Skąd się biorą kłopoty z rozróżnieniem wydatków reklamowych od reprezentacyjnych?
Odpowiada Aleksandra Plichtastarszy konsultant w firmie doradczej Accreo
14 specjalnych stref ekonomicznych będzie funkcjonować dłużej, bo do 2026 roku. Przedłużenie okresu działalności stref ma doprowadzić do napływu nowych projektów i inwestorów.
Obecne przepisy przewidują, że SSE mają działać do 2020 roku. Rada Ministrów wydała jednak rozporządzenia zmieniające rozporządzenia w sprawie specjalnych stref ekonomicznych.
Portal FK poleca:
Najnowszą publikację: Specjalna Strefa Ekonomiczna - raj dla inwestorów.
UOKiK zakończył pierwsze postępowanie prowadzone w związku ze zmianą przepisów dotyczących gospodarowania odpadami. Wykazało ono, że spółka Chemeko-System z Wrocławia - właściciel jedynej w regionie instalacji do przetwarzania odpadów komunalnych - wykorzystała swoja pozycję monopolisty na lokalnym rynku i bezpodstawnie podniosła ceny za przyjęcie śmieci. Na przedsiębiorcę została nałożona kara finansowa w wysokości prawie 400 tys. zł.
Gospodarczy kryzys, który trwa w najlepsze, ma niestety duży wpływ na gorszą kondycję finansową wielu przedsiębiorstw. W takiej sytuacji ryzyko zatorów płatniczych wzrasta, a wiele firm ma kłopoty z odzyskaniem swoich należności. Spółki bowiem sprzedając towary czy usługi, udzielają swoim kontrahentom kredytu kupieckiego i narażają się przy tym na ryzyko utraty płynności finansowej. W ramach usługi faktoringu firma otrzymuje środki finansowe dotychczas zablokowane w niezapłaconych fakturach. W tym artykule przeczytamy:
Osoby fizyczne, przy minimalnych wymaganiach biurokratycznych, będą mogły prowadzić działalność gospodarczą przez 90 dni, bez żadnych kosztów i obciążeń fiskalnych – wynika z poselskiego projektu ustawy o zmianie ustawy o swobodzie działalności gospodarczej, którym niedawno zajmował się Sejm.
Poselskie projekt ustawy o zmianie ustawy o swobodzie działalności gospodarczej umożliwia uruchomienie prowadzenia biznesu na próbę przez 3 miesiące dla osób, które nigdy nie zajmowały się prowadzeniem działalności gospodarczej.
Organy kontroli skarbowej będą miały prawo do blokowania rachunków bankowych podatników - wynika z założeń do projektu ustawy o zmianie ustawy Ordynacja podatkowa oraz niektórych innych ustaw. Członkowie Business Centre Club uważają, że takie uprawnienia będą dużym zagrożeniem dla polskich przedsiębiorców.
Przedsiębiorcy nie będą musieli obowiązkowo oznaczać ceną każdej sztuki towaru, który mają w swojej ofercie. Planuje się, że stosowne regulacje zaczną obowiązywać od 30 czerwca 2013 r. Takie założenia zawiera projekt ustawy o zmianie ustawy o cenach oraz niektórych innych ustaw, przyjęty przez Radę Ministrów 29 stycznia br.
@ Wiedza i Praktyka Sp. z o.o. \\ Wszystkie prawa zastrzeżone.
/WiedzaiPraktyka
/wip