Resort gospodarki przygotował blisko 50 zmian w prawie gospodarczym – będą ułatwienia dla przedsiębiorców

Sylwia Maliszewska

Autor: Sylwia Maliszewska

Dodano: 15 października 2013
OK - kciuk skierowany ku górze

Dowóz do zakładu pracy transportem zbiorowym organizowanym przez szefa będzie zwolniony PIT, zniesienie obowiązku uzyskiwania potwierdzenia zgłoszenia rejestracyjnego dla celów VAT, ułatwienia w zakresie obrotu olejami opałowymi - to tylko niektóre propozycje zmian, jakie przygotował resort gospodarki. Projekt ustawy o ułatwieniu wykonywania działalności gospodarczej trafił właśnie do konsultacji.

Wejście w życie rozwiązań, które zawiera tzw. IV ustawy deregulacyjnje - zdaniem projektodawców - wpłynie korzystnie na rozwój przedsiębiorczości w Polsce, zwłaszcza małych i średnich firm.

Najważniejsze propozycje, jakie znalazły się w ustawie to:

  • krótszy termin trwania kontroli granicznych w portach morskich do 24 godzin, wydłużenie terminu na rozliczenie VAT w imporcie przez upoważnionych przedsiębiorców (AEO),
  • zwiększenie dostępności bezpłatnych porad prawnych dla osób niezamożnych poprzez wyłączenie z VAT tych usług,
  • zachowanie ważności orzeczeń lekarskich przy zmianie pracodawcy
  • wartości świadczenia dowozu do zakładu pracy transportem zbiorowym organizowanym przez pracodawcę zostaną zwolnione z podatku dochodowego
  • zniesienie obowiązku sprawdzania prawidłowości danych przekazywanych do ZUS,
  • ułatwienia w zakresie obrotu olejami opałowymi, przedsiębiorcy będą mogli składać oświadczenia w okresowej umowie zamiast każdorazowo przy zakupie oleju; odstąpienie od stosowania podwyższonej stawki akcyzy w przypadku nie złożenia zestawienia oświadczeń.

Resort gospodarki szacuje, że dzięki wprowadzonym rozwiązaniom przedsiębiorcy będą mogli zaoszczędzić rocznie blisko 1 mld zł.

Projekt tzw. IV ustawy deregulacyjnej jest kontynuacją wcześniejszych inicjatyw resortu gospodarki, których celem jest uproszczenie przepisów związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej. Do tej pory weszły w życie: ustawa z 25 marca 2011 r. o ograniczaniu barier administracyjnych dla obywateli i przedsiębiorców, ustawa z 16 września 2011 r. o redukcji niektórych obowiązków obywateli i przedsiębiorców oraz ustawa z 16 listopada 2012 r. o redukcji niektórych obciążeń administracyjnych w gospodarce.

Źródło: www.mg.gov.pl

Sylwia Maliszewska

Autor: Sylwia Maliszewska

Ekspert podatkowy. Od kilkunastu lat związana z wydawnictwem Wiedza i Praktyka. Redaktor prowadząca Portalu Finansowo-Księgowego oraz "Orzecznictwa i Interpretacji Podatkowych".
Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz