Praca zdalna w Kodeksie pracy

praca zdalna

Praca zdalna – Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej odpowiada na 13 pytań pracodawców

Od 7 kwietnia 2023 r. do Kodeksu pracy zostaje wprowadzona praca zdalna. Oznacza to, że pracownik będzie mógł wykonywać pracę całkowicie lub częściowo w miejscu wskazanym przez pracownika (w tym pod adresem zamieszkania pracownika) i każdorazowo uzgodnionym z pracodawcą. Ustawa przewiduje zarówno pracę zdalną całkowitą, jak i hybrydową (częściowo w domu, częściowo w firmie), stosownie do potrzeb konkretnego pracownika i pracodawcy. Rozwiej swoje wątpliwości przed wprowadzeniem pracy zdalnej. Skorzystaj ze wskazówek Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej.

Korzyści 

W tekście znajdziesz odpowiedzi na następujące pytania:

  • Czy pracownicy mają możliwość wykonywania pracy zdalnej z więcej niż jednego miejsca
  • Czy pracownik może wykonywać pracę zdalną np. z kawiarenki internetowej
  • Czyj wniosek o pracę zdalną jest dla pracodawcy wiążący
  • Co to oznacza, że wniosek o pracę zdalną jest dla pracodawcy wiążący
  • Kiedy pracodawca może polecić pracownikowi pracę zdalną
  • W jakich okolicznościach jest dopuszczalne zawarcie indywidualnego porozumienia z pracownikiem określającego zasady wykonywania pracy zdalnej (tylko w okresie przed zawarciem porozumienia ze stroną społeczną bądź wydaniem regulaminu, czy też pomimo niezawarcia porozumienia bądź niewydania regulaminu)
  • Czy w każdym przypadku pracodawca może „cofnąć” pracownika z pracy zdalnej do pracy stacjonarnej
  • Czy należy naliczać koszty odrębnie dla każdego pracownika np. za energię elektryczną
  • Czy pracodawcy muszą zwracać pracownikom koszty np. za wodę i za używaną przez nich w mieszkaniu powierzchnię biurową
  • Czy pracodawca ma obowiązek zapewnić pracownikowi wykonującemu pracę zdalną biurko i krzesło
  • Czy pracodawca musi uwzględnić wniosek pracownika o pracę zdalną okazjonalną
  • Czy wymiar pracy zdalnej okazjonalnej jest uzależniony od wymiaru czasu pracy?
  • Czy pracownik zdalny może podlegać kontroli trzeźwości

Więcej praktycznych informacji na temat pracy zdalnej znajdziesz tutaj:

Praca zdalna z Kodeksu pracy od 7 kwietnia 2023 r. – pobierz wnioski, procedury, regulamin

Wideoporada: Nowość w aktach osobowych pracownika – część E

Sprawdź aktualne wzory dokumentów dotyczące pracy zdalnej:

Wiążący wniosek o pracę zdalną z Kodeksu pracy od 7 kwietnia 2023 r.

Wniosek o okazjonalną pracę zdalną z Kodeksu pracy od 7 kwietnia 2023 r.

Wniosek o pracę zdalną nieobligatoryjną z Kodeksu pracy od 7 kwietnia 2023 r.

Regulamin pracy zdalnej z Kodeksu pracy od 7 kwietnia 2023 r.

Praca zdalna w Kodeksie pracy: Zapis w umowie o pracę – praca zdalna

Praca zdalna w Kodeksie pracy - Wniosek o zaprzestanie pracy zdalnej

Procedura ochrony danych osobowych przy pracy zdalnej z Kodeksu pracy od 7 kwietnia 2023 r.

Oświadczenie pracownika o zapoznaniu się z regulaminem pracy zdalnej

Praca zdalna w Kodeksie pracy - Wniosek o zaprzestanie pracy zdalnej

Jeśli praca zdalna została ustalona w czasie trwania stosunku pracy, każda ze stron umowy o pracę będzie mogła wystąpić z wiążącym wnioskiem, złożonym w postaci papierowej lub elektronicznej, o przywrócenie pracy stacjonarnej. Strony będą wówczas musiały ustalić termin, od którego nastąpi przywrócenie poprzednich warunków wykonywania pracy, nie dłuższy niż 30 dni od dnia otrzymania wniosku. W razie braku porozumienia, przywrócenie poprzednich warunków wykonywania pracy będzie następowało w dniu następującym po upływie 30 dni od dnia otrzymania wniosku.

Jeśli praca zdalna została ustalona już na początku zatrudnienia – w umowie o pracę – to cofnięcie pracy zdalnej wymaga zmiany umowy. Czyli za porozumieniem stron, a w przypadku pracodawcy – także poprzez wypowiedzenie warunków pracy i płacy – o ile pracownik nie odrzuci nowych warunków (wówczas bowiem umowa rozwiązałaby się z upływem okresu wypowiedzenia).

Natomiast w przypadku pracy zdalnej ustalonej już w czasie trwania stosunku pracy, każda ze stron umowy o pracę może wystąpić z wiążącym wnioskiem, złożonym w postaci papierowej lub elektronicznej, o przywrócenie pracy stacjonarnej.

Strony będą wówczas musiały ustalić termin, od którego nastąpi przywrócenie poprzednich warunków wykonywania pracy, nie dłuższy niż 30 dni od dnia otrzymania wniosku. W razie braku porozumienia przywrócenie poprzednich warunków wykonywania pracy będzie następowało w dniu następującym po upływie 30 dni od dnia otrzymania wniosku.

Taki wniosek nie będzie natomiast mógł zostać złożony przez pracodawcę w przypadku obligatoryjnej pracy zdalnej, chyba że dalsza praca na odległość nie będzie możliwa ze względu na organizację pracy lub rodzaj pracy wykonywanej przez pracownika.

Praca zdalna w Kodeksie pracy: Zapis w umowie o pracę – praca zdalna

Jeśli pozwoli na to rodzaj pracy, a kandydat na pracownika wyrazi chęć podjęcia pracy zdalnej od samego początku zatrudnienia, strony mogą ustalić taki sposób pracy od razu - zawierając umowę o pracę. W takim przypadku kandydat nie musi składać żadnego formalnego wniosku o wyrażenie zgody na wykonywanie pracy zdalnej. Pobierz wzór dokumentu: Praca zdalna w Kodeksie pracy: Zapis w umowie o pracę – praca zdalna.

Przy zapisie o pracy zdalnej już w umowie o pracę konieczne jest:

  • uregulowanie zasad pracy zdalnej w porozumieniu ze związkami zawodowymi lub w regulaminie konsultowanym z przedstawicielami pracowników wyłonionymi w trybie przyjętym u danego pracodawcy, albo w porozumieniu z pracownikiem,
  • przekazanie pracownikowi rozszerzonej informacji o warunkach zatrudnienia o określenie jednostki organizacyjnej pracodawcy, w której strukturze znajduje się stanowisko pracy pracownika wykonującego pracę zdalną, o osobie lub organie odpowiedzialnym za współpracę z pracownikiem oraz osobach upoważnionych do przeprowadzania kontroli w miejscu wykonywania pracy zdalnej,
  • zapoznanie z oceną ryzyka zawodowego dotyczącego pracy zdalnej oraz oświadczenie pracownika o tym, że zapoznał się z tą oceną ryzyka,
  • oświadczenie pracownika zawierające zapewnienie, że w miejscu, w którym będzie świadczył pracę zdalną zachowane są zasady bezpieczeństwa i higieny pracy.
Praca zdalna w Kodeksie pracy od 7 kwietnia 2023 r.

Praca zdalna w Kodeksie pracy od 7 kwietnia 2023 r. – jak wdrożyć nowe przepisy

W Dzienniku Ustaw pod pozycją 240 została opublikowana ustawa z 1 grudnia 2022 r. o zmianie ustawy – Kodeks pracy oraz niektórych ustaw. Data ogłoszenia to 6 luty 2023 r. Oznacza to, że przepisy dotyczące badania trzeźwości pracowników wchodzą w życie 21 lutego 2023 r. Natomiast przepisy dotyczące pracy zdalnej wchodzą w życie 7 kwietnia 2023 r. Sprawdź, od czego rozpocząć przygotowania do wdrożenia nowej pracy zdalnej.

Na wniosek pracownika lub z inicjatywy pracodawcy obie strony mogą zgodzić się, że pracownik będzie pracował zdalnie. Zasady takiej pracy należy ustalić w porozumieniu

ze związkami lub w regulaminie pracy zdalnej (zaopiniowanym przez przedstawicieli pracowników).

W razie braku takiego porozumienia lub regulaminu zasady dotyczące pracy zdalnej będą ustalane w indywidualnych porozumieniach zawieranych między pracodawcą a pracownikiem. Strony mogą ustalić m.in., w jakim wymiarze będzie wykonywana praca zdalna.

Każda ze stron będzie mogła złożyć wiążący wniosek o cofnięcie pracy zdalnej. Jeśli jedna ze stron złoży taki wniosek, strony powinny ustalić datę powrotu pracownika do pracy stacjonarnej, przypadającą w ciągu 30 dni od złożenia tego wniosku (w razie nieuzgodnienia tego terminu powrót do pracy stacjonarnej następuje po wspomnianych 30 dniach).