Podstawą opodatkowania jest wszystko, co stanowi zapłatę, którą dokonujący dostawy towarów lub usługodawca otrzymał lub ma otrzymać z tytułu sprzedaży od nabywcy, usługobiorcy lub osoby trzeciej. Wynika to z art. 29a ust. 1 ustawy o VAT.
Świadczenie usług turystyki, na które składają się m.in. usługi nabywane od innych podmiotów dla bezpośredniej korzyści turysty oraz usługi własne wymagają odrębnego ustalenia podstawy opodatkowania.
Usługi turystyki podlegają szczególnej procedurze opodatkowania „od marży” przy spełnieniu określonych warunków. Podstawę opodatkowania usług turystycznych jest marża pomniejszona o kwotę należnego podatku. Marżę stanowi natomiast różnica między kwotą, którą ma zapłacić nabywca usługi, a faktycznymi kosztami poniesionymi przez podatnika z tytułu nabycia towarów i usług od innych podatników dla bezpośredniej korzyści turysty (art. 119 ust. 2 ustawy o VAT).
Podatniczka świadczy usługi turystyki, zajmuje się kompleksową obsługą turysty. Turysta otrzymuje pełne świadczenie: nocleg, transport, wyżywienie i ubezpieczenie. Poszczególne elementy podatniczka kupuje od innych firm. Natomiast do zapewnienia wyżywienia zatrudnia kucharzy na umowę o dzieło i kupuje produkty potrzebne do przygotowania posiłków.
Wątpliwości dotyczyły tego, czy zatrudnienie kucharzy i koszty poniesione na zakup produktów spożywczych można wykorzystać przy wyliczaniu VAT marzy.
W sytuacji, gdy klient zapłaci za daną fakturę w terminie 14 dni od jej wystawienia, sprzedawca, po zrealizowaniu skonta, musi wystawić fakturę korygującą.
Przepisy podatkowe bardzo oszczędnie określają sposób postępowania w przypadku udzielenia rabatu.
Pytanie do eksperta: W jaki sposób rabat o charakterze finansowym – skonto wpływa na podstawę opodatkowania?
Naczelny Sąd Administracyjny odmówił podjęcia uchwały w przedmiocie sposobu ustalania podstawy opodatkowania w przypadku wniesienia aportu rzeczowego.
Rzecznik Praw Obywatelskich (RPO) 29 lipca 2013 r. skierował do Naczelnego Sądu Administracyjnego (NSA) wniosek o podjęcie uchwały rozstrzygającej tzw. zagadnienie prawne dotyczące opodatkowania aportów. Jego zdaniem jest to problem podatkowy, który jest przez fiskusa i sądy różnie interpretowany.
Podatnik, który w 2013 r. przekazał darowiznę np. dla zagranicznej organizacji pozarządowej może odliczyć ją od podstawy opodatkowania w rocznym zeznaniu podatkowym. Musi tylko pamiętać o spełnieniu kilku warunków.
Nabyte nieodpłatnie towary handlowe podatnik ujmuje w remanencie początkowym nowo powstałej firmy. W spisie końcowym trzeba uwzględnić towary niesprzedane na koniec roku podatkowego. Następnie wartość tych remanentów przedsiębiorca wpisuje do podatkowej księgi przychodów i rozchodów.
Ponoszone przez biegłego sądowego koszty dojazdu oraz noclegu to wydatki niezbędne do sporządzenia opinii na zlecenie sądu. Składają się one na całość świadczenia, a więc powinny być wliczane do podstawy opodatkowania.
Jeżeli koszty dojazdu i koszty noclegu, poniesione przez podatnika, są ściśle związane z wykonywaną przez niego jako biegłego sądowego usługą, polegającą na wydaniu opinii na zlecenie sądów, stanowiąc jeden z elementów kalkulacyjnych otrzymanego wynagrodzenia (część odpłatności za usługę), to składają się na całość świadczenia należnego od nabywcy usługi na równi z wypłacanym wynagrodzeniem – stwierdził organ podatkowy.
Podatnicy mają tylko miesiąc na wznowienie postępowania w sprawie podatku od nieujawnionych źródeł przychodów za lata 1998 – 2006.
W dniu 18 lipca 2013 r. Trybunał Konstytucyjny wydał wyrok o sygnaturze akt SK 18/09 dotyczący podatku od dochodów z nieujawnionych źródeł przychodu. Wyrok nie został jeszcze opublikowany w Dzienniku Ustaw i nie wszedł w życie w żadnej części.
Grupa posłów przygotowała projekt zmian w przepisach ustawy o CIT, zmieniających zasady stosowania ulgi na innowacje. Podstawa opodatkowania innowacyjnych przedsiębiorstw będzie pomniejszana o kwotę tzw. kredytu na innowacje.
Wniesiony przez posłów Ruchu Palikota projekt zmian w ustawie o CIT przewiduje zmianę przepisów o uldze na nowe technologie (zmiana art. 18b ustawy o CIT). Obecnie podatnicy od podstawy opodatkowania mogą odliczyć 50% wydatków poniesionych na nabycie nowych technologii (art. 18b ustawy o CIT).
Podatnik prowadzący działalność gospodarczą na użytkach rolnych ma obowiązek zapłacić od tych gruntów podatek od nieruchomości. Podstawą opodatkowania będzie w tym przypadku cały obszar terenu przeznaczonego na prowadzenie firmy.
@ Wiedza i Praktyka Sp. z o.o. \\ Wszystkie prawa zastrzeżone.
/WiedzaiPraktyka
/wip