W tym roku Dzień Wolności Podatkowej przypada 22 czerwca w 173 dzień roku. Na opłacenie wszystkich danin, czyli podatków i opłat, które są przymusowe, niezależnie od tego jak się nazywają, pracujemy 172 (sto siedemdziesiąt dwa) dni z 365, czyli o 12 dni dłużej niż w 2020 roku – wyliczyło Centrum im. Adama Smitha.Jak przypomina Centrum im. Adama Smitha Dzień Wolności Podatkowej jest symbolicznym momentem, gdy przestajemy pracować dla rządu, a zaczynamy pracować dla siebie i dla naszych rodzin.
Od tego roku wzrosły m.in.: stawki podatku od nieruchomości, podatku od środków transportowych, opłaty targowej, czy też opłaty miejscowej. Sprawdź stawki maksymalne podatków i opłat lokalnych na 2021 roku.
Ministerstwo Finansów poinformowało o przygotowaniu rozwiązań uszczelniających system podatkowy. Wśród najważniejszych zmian jest przeniesienie obowiązku podatkowego na spółkę komandytową i ograniczenie ulgi abolicyjnej.
Górne granice stawek kwotowych podatków i opłat lokalnych obowiązujące w danym roku podatkowym ulegają corocznie zmianie na następny rok podatkowy w stopniu odpowiadającym wskaźnikowi cen towarów i usług konsumpcyjnych w okresie pierwszego półrocza roku, w którym stawki ulegają zmianie, w stosunku do analogicznego okresu roku poprzedniego.
W przyszłym roku nieznacznie wzrośnie podatek od nieruchomości, podatek od środków transportowych oraz opłaty lokalne.
Na ostatnim posiedzeniu Rząd przyjął ustawę Ordynacja podatkowa. Nowe przepisy mają dać większą ochronę praw podatnika w jego kontaktach z administracją podatkową. Poznaj nowe przepisy.
Odsetki od wypłaconych po terminie świadczeń alimentacyjnych będą zwolnione z PIT. Kiedy? Sprawdźmy!
15 stycznia 2019 r. w Warszawie odbył się IX Kongres Podatków i Rachunkowości KPMG. Przedstawiciele kadry zarządzającej, w tym przede wszystkim dyrektorzy finansowi, główni księgowi, szefowie sprawozdawczości finansowej i controllingu z firm ze wszystkich sektorów gospodarki wysłuchali 11 prelekcji ekspertów KPMG na temat aktualnych zmian z obszarów podatków, rachunkowości i prawa, które będą miały istotny wpływ na przedsiębiorców w 2019 r.
Od stycznia 2019 roku wszedł w życie ogromny pakiet zmian w prawie podatkowym. Część zmian to daleko idące modyfikacje obecnie istniejących przepisów (np. nowe rozliczenia samochodów służbowych i leasingowanych), a część to zupełne nowe rozwiązania, niespotykane wcześniej w polskim prawie podatkowym (np. kontrowersyjny Exit Tax czy ulga IP box dla innowacyjnych przedsiębiorstw).
Od 1 stycznia 2019 r. w przepisach podatkowych pojawi się nowa instytucja – obowiązek przekazywania organom podatkowym informacji o schematach podatkowych, tzw. MDR (Mandatory Disclosure Rules). Za niewywiązanie się z tych obowiązków będą grozić wielomilionowe kary.
@ Wiedza i Praktyka Sp. z o.o. \\ Wszystkie prawa zastrzeżone.
/WiedzaiPraktyka
/wip