podatek CIT

Sprawdź, czy cesja leasingu ma skutki w CIT

Czy w sytuacji gdy zmienia się leasingodawca, a inne warunki umowy pozostają nienaruszone, to taka zmiana ma skutki podatkowe? Poznaj uchwałę NSA i przeczytaj komentarz eksperta.

Spółka prowadziła działalność gospodarczą m.in. w zakresie usług leasingu samochodów. Planowała rozszerzyć swoją działalność przez nabycie od innej spółki pojazdów mechanicznych, które stanowią przedmiot umów leasingu. Wraz z nabyciem prawa własności pojazdów spółka wstąpi w stosunki leasingu na miejsce finansującego. Spółka podkreśliła, że transakcja, poza zmianą podmiotu po stronie finansującego, nie zakłada jakichkolwiek zmian w treści umów leasingu, a w szczególności zmian podmiotowych po stronie korzystającego. Organ podatkowy uznał, że w przypadku cesji umowy leasingu należało badać, czy na dzień zmiany umowy leasingu będzie ona spełniała warunki podatkowej umowy leasingu operacyjnego.

Sprawa trafiła do NSA, który uznał, że zagadnienie budzi tak dużo wątpliwości, że  przekazał sprawę do rozstrzygnięcia dla poszerzonego składu sędziowskiego.

Zmiana leasingodawcy poprzez zbycie i nabycie przez inny podmiot przedmiotu trwającej umowy leasingowej nie uzasadnia przeprowadzania tylko z tego powodu weryfikacji tej umowy na podstawie art. 17a pkt 1 i 2 oraz art. 17b ust.1 ustawy o CIT w brzmieniu obowiązującym przed 1 stycznia 2013 r. Tak wynika z uchwały NSA z 23 maja 2016 r., sygn. akt II FPS 1/16.