Od 1 grudnia br. zwiększą się wpłaty dokonywane przez pracodawców na Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON). Jest to konsekwencją wyższego niż dotychczas przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej, co wynika z komunikatu wydanego przez Prezesa GUS w tej sprawie, dotyczącego trzeciego kwartału br.
Od 1 września 2022 r. obowiązuje nowy wzór wniosku Wn-U-G dla niepełnosprawnych przedsiębiorców, którzy ubiegają się o refundację składek ZUS. Nowy wzór wniosku jest dla dostępny m.in. w oddziałach terenowych PFRON, na stronie internetowej tej instytucji, a także w Systemie Obsługi Dofinansowań i Refundacji.
Niepełnosprawność często kojarzona jest z niezdolnością do pracy. Dlatego osoby z niepełnosprawnością mogą czuć się pomijane lub wykluczone z życia społecznego. W rzeczywistości jednak mogą być aktywne zawodowo i swobodnie funkcjonować w codziennym życiu. I właśnie dla tych osób ZUS organizuje we wrześniu Dzień Osób z Niepełnosprawnością. Zainteresowani będą mogli skorzystać z porad ekspertów ZUS oraz skonsultować się ze specjalistami instytucji partnerskich.
Rada Ministrów podjęła decyzję o przeznaczeniu większych środków na Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON). Dodatkowe środki wyniosą ponad 400 mln zł rocznie.
Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych poinformował, że od 1 lipca br. zablokuje możliwość wysyłki dokumentów Wn-D wraz z załącznikami z SODiR Off-Line. Od tego dnia wnioski o dofinansowanie do wynagrodzeń będzie można złożyć tylko w SODiR On-Line.
Rada Ministrów zajęła się projektem ustawy dotyczącej nowego instrumentu wsparcia Zakładowych Funduszy Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych oraz Zakładowego Funduszu Aktywności (ustawa o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych).
W związku z trwającą obecnie sytuacją, związaną z epidemią wirusa SARS-CoV-2, Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON) przypomniał o zasadach obowiązujących w czasie trwania epidemii, związanych z ewentualnymi trudnościami w składaniu wniosków o dofinansowanie do wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych i refundację składek na ubezpieczenia społeczne (Wn-D, Wn-U-G, Wn-U-A, wraz z załącznikami).
Z dniem 11 listopada br. zaczną obowiązywać przepisy określające nowe wzory formularzy składanych do PFRON. Specjalne rozporządzenie w tej sprawie zostało wydane przez Ministra Rodziny i Polityki Społecznej.
Do 15 października br. przedsiębiorcy starający się o dofinansowanie do wynagrodzeń niepełnosprawnych pracowników muszą przedstawić Państwowemu Funduszowi Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych sprawozdania finansowe za 2020 rok lub oświadczenia o braku obowiązku w tym zakresie.
Od 1 września br. zmniejszyła się wysokość kwoty wpłacanej przez pracodawców na rzecz Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON). Jest to konsekwencją niższej kwoty przeciętnego wynagrodzenia, ogłoszonej przez Prezesa GUS.
Termin na złożenie elektronicznego sprawozdania finansowego za 2020 rok lub oświadczenia o braku obowiązku sporządzania takiego sprawozdania do Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON) - został wydłużony do 15 października 2021 r.
Termin na złożenie elektronicznego sprawozdania finansowego za 2020 rok lub oświadczenia o braku obowiązku sporządzania takiego sprawozdania do Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON) został wydłużony do 15 października 2021 r.
Termin na złożenie elektronicznego sprawozdania finansowego za 2020 rok lub oświadczenia o braku obowiązku sporządzania takiego sprawozdania do Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON) – został wydłużony do 15 października 2021 r.
@ Wiedza i Praktyka Sp. z o.o. \\ Wszystkie prawa zastrzeżone.
/WiedzaiPraktyka
/wip