Tylko do 15 października czas na złożenie sprawozdania finansowego do PFRON

Mariusz Olech

Autor: Mariusz Olech

Dodano: 15 października 2021
Tylko do 15 października czas na złożenie sprawozdania finansowego do PFRON

Do 15 października br. przedsiębiorcy starający się o dofinansowanie do wynagrodzeń niepełnosprawnych pracowników muszą przedstawić Państwowemu Funduszowi Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych sprawozdania finansowe za 2020 rok lub oświadczenia o braku obowiązku w tym zakresie.

Zgodnie z przepisami przedsiębiorcy o wielkości innej niż mikro- lub mały-przedsiębiorca, ubiegający się o dofinansowanie do wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych mają obowiązek przedstawić Państwowemu Funduszowi Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON):

  • sprawozdanie finansowe sporządzane zgodnie z przepisami o rachunkowości lub
  •  oświadczenie, w którym wskazują, że nie są zobowiązani do sporządzania takich sprawozdań.
Pierwotnie takie dokumenty za ubiegły rok należało złożyć do 15 lipca. Jednakże na podstawie stosownego rozporządzenia wydanego przez ministra finansów 26 marca 2021 r. – termin ten został wydłużony do 15 października 2021 r.

 

Elektroniczne sprawozdanie finansowe za 2020 rok lub skan wskazanego wcześniej oświadczenia za ubiegły rok – podpisane kwalifikowanym certyfikatem lub profilem zaufanym – należy przesłać bezpośrednio na odpowiedni adres poczty elektronicznej (e-mail) właściwego terytorialnie oddziału PFRON.

Przedsiębiorcy, którzy złożyli elektroniczne sprawozdania finansowe za 2020 rok do Krajowego Rejestru Sądowego (KRS), nie mają obowiązku przekazywania ich do PFRON. Fundusz będzie je jednak weryfikował pod kątem ewentualnych braków formalnych i błędów finansowych.

 

Pracodawcy, którzy nie wywiążą się z tej powinności w podanym terminie, będą musieli liczyć się z możliwością wstrzymania przez PFRON wypłaty dofinansowania do wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych.

 

 

Autor:

Mariusz Olech

Mariusz Olech

Autor: Mariusz Olech

Prawnik z doświadczeniem w administracji skarbowej, dziennikarz. Ukończył studia magisterskie na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Marii Curie Skłodowskiej w Lublinie oraz na Wydziale Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego. Jest także absolwentem podyplomowych studiów w zakresie Master of Business Administration. Wykładowca akademicki. Autor licznych publikacji z dziedziny podatków, prawa pracy i szeroko rozumianego prawa gospodarczego w czołowych polskich wydawnictwach.
Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz