Pracownicy często wykorzystują zwolnienia lekarskie w sytuacji choroby dzieci. Zastanawiasz się, jak poprawnie obliczyć w takiej sytuacji wynagrodzenie za przepracowane dni? Sprawdź, jakie kroki należy podjąć i jakie dokumenty są wymagane, by uniknąć błędów i prawidłowo rozliczyć wynagrodzenie w przypadku nieobecności pracownika.
W ramach nowego programu ogłoszonego przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, organizacje pozarządowe mogą wnioskować o wsparcie finansowane na realizację usług opieki wytchnieniowej dla członków rodzin i opiekunów osób z niepełnosprawnością.
Pytanie: Proszę o informację, czy pracownikowi naszej firmy przysługują 2 dni opieki nad dzieckiem, jeżeli jego żona nie jest zatrudniona w żadnej firmie, ale opłaca składki na KRUS? Sprawdź, jaka jest odpowiedź eksperta.
Pytanie: Pracownica wykorzystała 9 miesięcy urlopu wychowawczego u poprzedniego pracodawcy. Była tam zatrudniona na podstawie umowy na czas określony. Po półrocznym okresie przebywania na zasiłku dla bezrobotnych podjęła zatrudnienie na 1/4 etatu u nowego pracodawcy, u którego pracuje już 2 miesiące i zamierza skorzystać z dalszej części urlopu wychowawczego. Jako matka samotnie wychowująca dziecko w czasie urlopu wychowawczego pobierała dodatek z tytułu opieki nad dzieckiem w kwocie 400 zł. Pobiera również zasiłek rodzinny. Czy zatrudnienie u nowego pracodawcy jest wystarczające, aby skorzystać z dalszej części urlopu wychowawczego i czy będzie przysługiwało prawo do dodatku z tytułu opieki nad dzieckiem? Sprawdź, jaka jest odpowiedź eksperta.
Pytanie: Pracownica wystąpiła o urlop wypoczynkowy od poniedziałku. W niedzielę zachorowało jej dziecko i przedstawiła zwolnienie - opiekę rozpoczynającą się od tego samego dnia co wcześniej udzielony urlop. Czy w takim przypadku dni urlopu przepadają? Czy powinny nadal pozostać do wykorzystania? – pyta księgowa z Pucka.
@ Wiedza i Praktyka Sp. z o.o. \\ Wszystkie prawa zastrzeżone.
/WiedzaiPraktyka
/wip