Przekazywanie środków trwałych podmiotom pozostającym w stałej współpracy z podatnikiem jest powszechną praktyką. Niestety, w świetle obecnego orzecznictwa NSA przedsiębiorcy muszą zachować ostrożność podczas zawierania umów o współpracy obejmujących przekazanie środków trwałych na rzecz podmiotów współpracujących. Dlaczego? Dowiesz się z komentarza eksperta do orzeczenia NSA z 25 lutego 2010 r. (sygn. akt II FSK 1628/08).
Pytanie: Stosownie do art. 5 ustawy z 27 sierpnia 1997 r. o stosowaniu szczególnych rozwiązań podatkowych w związku z likwidacją skutków powodzi, która miała miejsce w lipcu 1997 r. - amortyzując sieci cieplne zastosowałem podwyższający współczynnik 4. Spowodowało to bardzo szybką amortyzację posiadanych środków trwałych. Czy w związku z tym mogłem obniżyć od 2002 r. o połowę zastosowaną stawkę amortyzacyjną?
Pytanie: Rozliczana przeze mnie spółka jawna zakupiła samochód osobowy o wartości 21.429 euro w Niemczech. Czy należy wystawić fakturę wewnętrzną dla WNT? Po jakim kursie należy dokonać wyceny faktury? Faktura od kontrahenta zagranicznego wystawiona została w dniu 1 czerwca, a sprzedawca posiada nasz numer unijny. Jak prawidłowo ująć w ewidencji księgowej zdarzenie związane z zakupem i amortyzacją? Jakie wydatki stanowią koszty uzyskania przychodów? Jak zaewidencjonować kwotę nadwyżki wartości samochodu ponad wartość 20.000 euro? Sprawdź, jaka jest odpowiedź eksperta.
Pytanie: Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością posiada lokal użytkowy, który wynajmuje innej firmie. W celu zabezpieczenia się na wypadek rezygnacji klienta z wynajmu zlecono firmie specjalistycznej opracowanie alternatywnej koncepcji zagospodarowania i użytkowania tego lokalu. Czy ten wydatek stanowi koszt uzyskania przychodu? Jeśli tak, to czy jest to koszt jednorazowy, czy podlega odpisom amortyzacyjnym?
@ Wiedza i Praktyka Sp. z o.o. \\ Wszystkie prawa zastrzeżone.
/WiedzaiPraktyka
/wip