Podstawową formę dotacji w zakresie gospodarki wodno-ściekowej stanowią oprocentowane pożyczki, udzielane na preferencyjnych warunkach. Co ważne, kwota umorzonej pożyczki stanowi przychód a odpisy amortyzacyjne zaliczamy do kosztów uzyskania przychodów – wyjaśnia nasz ekspert.
W związku z umarzaniem pożyczek otrzymywanych z Wojewódzkich Funduszy Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (WFOŚiGW) pojawiają się różne interpretacje dotyczące skutków podatkowych. Pożyczki takie w większości przypadków są przeznaczana na przebudowę kanalizacji sanitarnej, budowę seperatorów wraz z urządzeniami podczyszczającymi oraz wymianie przyłączy wodociągowych i przywrócenie nawierzchni utwardzonych do stanu pierwotnego. Czy umorzona część pożyczki stanowi przychód w momencie umorzenia, czy też należy ją uznawać za przychód sukcesywnie z postępem amortyzacji środka trwałego, na który została przeznaczona?
Przedsiębiorca, który wprowadził składniki majątku do ewidencji środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych w kwietniu, pierwszy odpis amortyzacyjny zaliczy do kosztów uzyskania przychodów w maju.
Minister finansów potwierdził, że odpisów amortyzacyjnych dokonuje się od wartości początkowej środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych począwszy od pierwszego miesiąca następującego po miesiącu, w którym środek lub wartość wprowadzono do ewidencji.
Zasadą jest, że wartość początkową składnika majątku stanowiącego współwłasność ustala się w takiej proporcji jego wartości, w jakiej pozostaje udział podatnika we własności tego składnika majątku
Jednym z zasadniczych warunków dokonywania odpisów amortyzacyjnych od samochodu osobowego stanowiącego środek trwały w firmie jest wykorzystywanie go wyłącznie na potrzeby związane z prowadzoną działalnością gospodarczą – takie stanowisko zajął dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy w interpretacji indywidualnej z 21 lutego 2013 r. (nr ITPB1/415-1261/12/WM).
Wyjazd na wakacje właściciela firmy może zainteresować organy skarbowe, jeżeli do celów prywatnych korzysta on z samochodu będącego środkiem trwałym w firmie. Konsekwencje użytkowanie takiego pojazdu w celach prywatnych mogą być bardzo poważne.
@ Wiedza i Praktyka Sp. z o.o. \\ Wszystkie prawa zastrzeżone.
/WiedzaiPraktyka
/wip