odliczenie VAT

Marek Wojda, doradca podatkowy, partner w Martini i Wspólnicy

Udzielanie pożyczek ma wpływ na kalkulację odliczeń VAT

Rozszerzenie działalności podstawowej polegającej na handlu samochodami o udzielanie pożyczek niektórym klientom nie jest wykonywaniem czynności sporadycznych. Należy zatem uwzględnić ich wartość przy obliczaniu proporcji.

Zagadnienie sporne

Spółka zajmująca się usługami transportowymi planuje rozszerzyć działalność o udzielanie pożyczek. Firma będzie swoim kontrahentom (oferta skierowana wyłącznie do wybranych podmiotów) udzielała oprocentowanych pożyczek, gdzie stopa odsetek będzie niższa niż w przypadku korzystania ze wskazanych przez dealerów/producentów firm faktoringowych. Pożyczki będą udzielane sporadycznie, tj. nie częściej niż 10 razy w roku.

Przedsiębiorstwo zapytało ministra finansów, czy udzielanie pożyczek podlega opodatkowaniu VAT. Czy w przypadku uznania, że czynności będą zwolnione z VAT, ich wartość jest brana do ustalenia proporcji odliczenia VAT?

Zdaniem spółki opodatkowaniu podlega wyłącznie kwota odsetek, jednak czynność ta będzie zwolniona z VAT. Ponieważ pożyczki będą wykonywane sporadycznie, nie będą uwzględniane przy obliczaniu proporcji. Z takim stanowiskiem nie zgodził się organ podatkowy. Sprawa trafiła do sądu.

Stanowisko sądu

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach stwierdził, że czynności, o które spółka zamierza rozszerzyć działalność gospodarczą – mają nie tylko na celu zwiększenie i rozszerzenie prowadzonej działalności, ale też wzmocnienie działalności podstawowej, czyli obrotu samochodami.

Pytanie do eksperta: Od 1 stycznia 2014 r. przy obliczaniu współczynnika sprzedaży istotna jest nie sporadyczność, lecz pomocniczość. Co to oznacza dla podatników?

Marek Wojda
doradca podatkowy, partner w Martini i Wspólnicy

Marcin Szymankiewicz, doradca podatkowy

Wsteczne odliczenie podatku od towarów i usług jest ograniczone

Podatnik, który nie odliczył VAT w odpowiednim terminie, może to zrobić przez korekty deklaracji za okres, w którym wystąpiło prawo do odliczenia. Można to jednak zrobić nie później niż w ciągu 5 lat, licząc od początku roku, w którym nabył prawo do obniżenia podatku należnego.

Pytanie podatnika

Gmina, zarejestrowany czynny podatnik VAT, wykonuje zadania zarówno nałożone na nią odrębnymi przepisami prawa, jak i na podstawie zawieranych umów cywilnoprawnych. Zajmuje się przykładowo sprzedażą działek pod zabudowę. Transakcje te gmina dokumentuje fakturami oraz wykazuje w rejestrach sprzedaży i deklaracjach VAT. W odniesieniu do wydatków związanych z czynnościami zwolnionymi z VAT oraz zdarzeniami w ramach reżimu publiczno-prawnego, do tej pory gmina nie odliczała VAT.
Gmina nie była pewna, jak ustalić pro-porcję, w przypadku gdy będzie sporządzać korektę odliczenia podatku naliczonego za lata poprzednie.

Odpowiedź ministra

Organ podatkowy wyjaśnił, że jeżeli gmina będzie sporządzała korekty odliczenia podatku naliczonego za lata poprzednie, w związku z zastosowaniem proporcji sprzedaży powinna zastosować od razu proporcję właściwą dla danego roku. Sporządzając korektę w 2014 roku, gmina może objąć taką korektą rozliczenia za rok 2010 i lata następne. W sytuacji, gdyby gmina sporządziła taką korektę jeszcze w 2013 roku, mogłaby ona objąć lata 2009 i następne.

Pytanie do eksperta: W jaki sposób powinien postąpić podatnik, który chce skorzystać z odliczenia VAT według struktury zakupów w drodze korekty deklaracji, gdy zna proporcję końcową?