Prawo do odliczenia podatku naliczonego przysługuje podatnikom przede wszystkim w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych (zob. art. 86 ust. 1 ustawy o VAT). Związek dokonywanych zakupów z wykonywanymi przez podatników czynnościami nie musi być przy tym związkiem bezpośrednim – także zakupy pośrednio wykorzystywane przez podatników do wykonywania czynności opodatkowanych pozwalają na odliczanie podatku naliczonego (zob. przykładowo wyrok NSA z 29 marca 2011 r., sygn. akt I FSK 571/10).
Powoduje to między innymi, że podatnikom prowadzącym działalność opodatkowaną przysługuje prawo do odliczania kwot podatku naliczonego przy dokonywaniu zakupów związanych z organizacją imprez integracyjnych dla pracowników. Organizacja takich imprez jest bezpośrednio związana z działalnością gospodarczą prowadzoną przez pracodawcę. Służy tej działalności poprzez integrację pracowników oraz przywiązanie do pracodawcy, co przekłada się na lepszą jakość i wydajność ich pracy (zob. przykładowo interpretację indywidualną dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z 25 września 2015 r., nr IPPP3/4512-610/15-2/MC czy interpretacje indywidualne dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 6 grudnia 2017 r., nr 0111-KDIB3-1.4012.473.2017.3.JP oraz z 30 lipca 2019 r., nr 0111-KDIB3-2.4012.318.2019.1.MN).
Po przeczytaniu tekstu dowiesz się:
Czy można odliczyć VAT od wydatków na imprezy integracyjne.
Kiedy wydatki na wielkanocne spotkanie z pracownikami mogą być kosztem firmy
Wyjazd na imprezę jubileuszową firmy – jak rozliczyć
Stawka VAT dla usług organizacji spotkań biznesowych i okolicznościowych
Przedsiębiorcy, którzy prowadzą działalność gospodarczą bez zatrudniania pracowników, mogą ją zawiesić. W niektórych przypadkach skorzystanie z możliwości zawieszenia działalności może okazać się bardzo pomocne. Pozwala to na znaczne ograniczenie kosztów ZUS czy podatków. Zawieszenie działalności wywołuje również skutki w sferze podatkowej. Sprawdź, jakie.
Możliwość zawieszania działalności gospodarczej przewidziana jest w art. 22 ust. 1 Prawo przedsiębiorców. Dotyczy ona przedsiębiorcy, który nie zatrudnia pracowników. Zawieszenie wykonywania działalności gospodarczej oraz jej wznowienie następuje na wniosek przedsiębiorcy złożony za pośrednictwem CEIDG.
Okres zawieszenia zależy od podatnika, nie może być jednak krótszy niż 30 dni.
Jeśli we wniosku o zawieszenie przedsiębiorca wskazał datę wznowienia działalności, działalność zostanie wznowiona w wybranym dniu, bez konieczności składania dodatkowego wniosku w tym zakresie. Jeśli data wznowienia nie zostanie podana, to działalność będzie zawieszona bezterminowo, dopóki nie zostanie wznowiona lub wykreślona.
Czynności podczas, które mogą być wykonywane podczas zawieszenia
W okresie zawieszenia wykonywania działalności gospodarczej przedsiębiorca nie może wykonywać działalności gospodarczej i osiągać bieżących przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej.
Jednak w okresie zawieszenia działalności gospodarczej przedsiębiorca:
Po przeczytaniu tekstu dowiesz się:
Polecamy też:
Przedsiębiorca ma prawo do odliczenia 100% VAT od wydatków związanych z pojazdem osobowym, jeśli auto jest wykorzystywane wyłącznie w celach związanych z działalnością. Konieczne jest też spełnienie innych warunków. Sprawdź, jakich.
Po przeczytaniu tekstu dowiesz się:
Kiedy można odliczyć pełny VAT od wydatków na samochód.
Polecamy też:
Jakie są zasady odliczania VAT? Podcast
Odliczenie VAT od samochodów z zaświadczeniem VAT-2. Podcast
Oglądaj szkolenia online:
Najczęściej popełniane błędy przy odliczaniu podatku VAT – szkolenie video
Odliczenie VAT od wydatków związanych z pojazdami samochodowymi (część I)
Odliczenie VAT od wydatków związanych z pojazdami samochodowymi (część II)
VAT od samochodów firmowych używanych przez przedsiębiorców, pracowników i menedżerów
Należyta staranność w VAT ma duże znaczenie, jeżeli chodzi o prawo podatników do odliczenia VAT. Na co zwrócić uwagę, aby uniknąć sytuacji, gdy organ podatkowy podczas kontroli uniemożliwi odliczanie podatnikowi VAT?
Podatnik, który nie dochowa należytej staranności, w przypadku kontroli, może zostać pozbawiany prawa do odliczania VAT. Konsekwencją tego może być utarta płynności finansowej, a nawet likwidacja działalności gospodarczej. Dlatego metodyka należytej staranności jest ważna, ponieważ pomaga podatnikom uchronić się od kwestionowania odliczania VAT przez organy podatkowe.
Monika M. Brzostowska, doradca podatkowy wyjaśni m.in.:
Polecamy też:
Przełomowy wyrok TSUE o transakcjach łańcuchowych
Wycofanie nieużytecznych towarów – czy podatnik musi korygować odliczony VAT
Zapraszamy na drugą część szkolenia dotyczącą odliczania VAT od samochodów. Sprawdzimy, m.in.: jakie są konsekwencje nieterminowego złożenia VAT-26 oraz jakie są skutki wykupu pojazdu z leasingu do majątku prywatnego.
Podczas II części szkolenia Jolanta Kica, radca prawny, doradca podatkowy omówi następujące zagadnienia:
Polecamy komentarze ekspertów:
@ Wiedza i Praktyka Sp. z o.o. \\ Wszystkie prawa zastrzeżone.