odliczanie VAT w deklaracji

Odliczanie VAT z tytułu zakupów związanych z organizacją imprez integracyjnych

Pytanie: Czy można odliczyć VAT od wydatków na imprezy integracyjne typu piknik firmowo-rodzinny?

Prawo do odliczenia podatku naliczonego przysługuje podatnikom przede wszystkim w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych (zob. art. 86 ust. 1 ustawy o VAT). Związek dokonywanych zakupów z wykonywanymi przez podatników czynnościami nie musi być przy tym związkiem bezpośrednim – także zakupy pośrednio wykorzystywane przez podatników do wykonywania czynności opodatkowanych pozwalają na odliczanie podatku naliczonego (zob. przykładowo wyrok NSA z 29 marca 2011 r., sygn. akt I FSK 571/10).

Powoduje to między innymi, że podatnikom prowadzącym działalność opodatkowaną przysługuje prawo do odliczania kwot podatku naliczonego przy dokonywaniu zakupów związanych z organizacją imprez integracyjnych dla pracowników. Organizacja takich imprez jest bezpośrednio związana z działalnością gospodarczą prowadzoną przez pracodawcę. Służy tej działalności poprzez integrację pracowników oraz przywiązanie do pracodawcy, co przekłada się na lepszą jakość i wydajność ich pracy (zob. przykładowo interpretację indywidualną dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z 25 września 2015 r., nr IPPP3/4512-610/15-2/MC czy interpretacje indywidualne dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 6 grudnia 2017 r., nr 0111-KDIB3-1.4012.473.2017.3.JP oraz z 30 lipca 2019 r., nr 0111-KDIB3-2.4012.318.2019.1.MN).

Zawieszenie działalności gospodarczej

Zawieszenie działalności gospodarczej a podatki – sprawdź, jakie masz obowiązki

Przedsiębiorcy, którzy prowadzą działalność gospodarczą bez zatrudniania pracowników, mogą ją zawiesić. W niektórych przypadkach skorzystanie z możliwości zawieszenia działalności może okazać się bardzo pomocne. Pozwala to na znaczne ograniczenie kosztów ZUS czy podatków. Zawieszenie działalności wywołuje również skutki w sferze podatkowej. Sprawdź, jakie.

Możliwość zawieszania działalności gospodarczej przewidziana jest w art. 22 ust. 1 Prawo przedsiębiorców. Dotyczy ona przedsiębiorcy, który nie zatrudnia pracowników. Zawieszenie wykonywania działalności gospodarczej oraz jej wznowienie następuje na wniosek przedsiębiorcy złożony za pośrednictwem CEIDG.

Okres zawieszenia zależy od podatnika, nie może być jednak krótszy niż 30 dni.

Jeśli we wniosku o zawieszenie przedsiębiorca wskazał datę wznowienia działalności, działalność zostanie wznowiona w wybranym dniu, bez konieczności składania dodatkowego wniosku w tym zakresie. Jeśli  data wznowienia nie zostanie podana, to działalność będzie zawieszona bezterminowo, dopóki nie zostanie wznowiona lub wykreślona.

Czynności podczas, które mogą być wykonywane podczas zawieszenia

W okresie zawieszenia wykonywania działalności gospodarczej przedsiębiorca nie może wykonywać działalności gospodarczej i osiągać bieżących przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej.

Jednak w okresie zawieszenia działalności gospodarczej przedsiębiorca:

  • może wykonywać wszelkie czynności niezbędne do zachowania lub zabezpieczenia źródła przychodów, w tym rozwiązywania zawartych wcześniej umów;
  • może przyjmować należności i jest obowiązany regulować zobowiązania, powstałe przed datą zawieszenia wykonywania działalności gospodarczej;
  • może zbywać własne środki trwałe i wyposażenie;
  • ma prawo albo obowiązek uczestniczyć w postępowaniach sądowych, postępowaniach podatkowych i administracyjnych związanych z działalnością gospodarczą wykonywaną przed datą zawieszenia wykonywania działalności gospodarczej;
  • wykonuje wszelkie obowiązki nakazane przepisami prawa;
  • może osiągać przychody finansowe, także z działalności prowadzonej przed datą zawieszenia wykonywania działalności gospodarczej;
  • może zostać poddany kontroli na zasadach przewidzianych dla przedsiębiorców wykonujących działalność gospodarczą;
  • może powołać albo odwołać zarządcę sukcesyjnego, o którym mowa w ustawie o zarządzie sukcesyjnym przedsiębiorstwem osoby fizycznej i innych ułatwieniach związanych z sukcesją przedsiębiorstw.