Komitet Standardów Rachunkowości opracował rekomendacje pt. „Sprawozdanie finansowe w czasie pandemii COVID -19”. Rekomendacje mogą być pomocne przy prowadzeniu ksiąg rachunkowych i sporządzaniu sprawozdań finansowych za 2020 rok.
Ustawa o rachunkowości wskazuje ogólne zasady ustalania kosztu wytworzenia, a KSR je rozwija i uszczegółowia. Poznaj kolejną część wskazówek naszego eksperta poświęconych temu zagadnieniu.
Koszt wytworzenia produktu obejmuje koszty pozostające w bezpośrednim związku z danym produktem oraz uzasadnioną część kosztów pośrednio związanych z wytworzeniem tego produktu. Definicję tę zawiera art. 28 ust. 3 ustawy o rachunkowości. W jaki sposób jednak ustalić nie tylko wartość kosztów bezpośrednich i pośrednich, ale też moce produkcyjne i zastosować tę wiedzę w praktyce, takie objaśnienia znajdziemy w KSR 13.
Zgodnie z przepisem ustawy o rachunkowości małe jednostki mogą stosować uproszczenia przy ustalaniu kosztu wytworzenia. Obowiązujące w tym zakresie zasady określa KSR 13.
W KSR 13 zawarto objaśnienie wielu pojęć, które są niezbędne do prawidłowego ustalenia wartości kosztu wytworzenia, m.in. wyjaśniono formalnie, czym się różnią produkty, półprodukty i produkcja w toku oraz wyroby gotowe. Jest idealnym uzupełnieniem zapisów ustawy o rachunkowości.
dr Katarzyna Trzpioła
wieloletni praktyk, szkoleniowiec,
członek Komitetu Standardów Rachunkowości
KSR 2 Podatek dochodowy uszczegóławia zasady ustalania aktywów i rezerw z tytułu odroczonego podatku dochodowego. Precyzuje, czym jest wartość księgowa i wartość podatkowa aktywów i pasywów. W poprzedniej części opracowania wskazane zostały m.in. powody tzw. różnic trwałych, teraz pora na różnice przejściowe, a więc te, które powodują konieczność rozpoznawania aktywów i rezerw na podatek odroczony.
Najnowsze Stanowisko Komitetu Standardów Rachunkowości poświęcone rozrachunkom zaczęliśmy omawiać już w poprzednim numerze. Stanowisko obowiązuje już przy sporządzaniu sprawozdań finansowych za 2019 rok. W tym numerze, kontynuując omawianie nowego stanowiska nasz ekspert przybliży jego wskazówki w zakresie należności i zobowiązań walutowych.
Znamy już treść najnowszego Stanowiska Komitetu Standardów Rachunkowości. Dotyczy rozrachunków handlowych w jednostkach, które sporządzają sprawozdania finansowe zgodnie z załącznikami nr 1, 4, 5 lub 6 ustawy. Jego celem jest uściślenie zasad ujmowania i wyceny rozrachunków z kontrahentami.
Komitet Standardów Rachunkowości opublikował projekt stanowiska w sprawie rozrachunków z kontrahentami. Projektowane stanowisko ma pomóc w praktyce służbom księgowym w ujmowaniu, wycenie i prezentacji należności i zobowiązań wynikających z prowadzenia bieżącej operacyjnej działalności jednostki. W ramach dyskusji publicznej KSR oczekuje na uwagi do 31 stycznia 2019 r.
Wdrożenie KSR to zmiana polityki rachunkowości. W celu rzetelnego i jasnego przedstawienia sytuacji jednostka może, ze skutkiem od pierwszego dnia roku obrotowego, bez względu na datę podjęcia decyzji, zmienić dotychczas stosowane rozwiązania na inne, przewidziane ustawą.
Początek roku kalendarzowego to dla większości jednostek początek też roku obrotowego, a więc okazja do wprowadzenia zmian w polityce rachunkowości. W celu rzetelnego i jasnego przedstawienia sytuacji jednostka może, ze skutkiem od pierwszego dnia roku obrotowego, bez względu na datę podjęcia decyzji, zmienić dotychczas stosowane rozwiązania na inne, przewidziane ustawą.
Komitet Standardów Rachunkowości opracowuje nie tylko nowe regulacje, ale aktualizuje też te wydane wcześniej, aby były zgodne z aktualnymi przepisami. 11 lipca 2018 r. w Dzienniku Urzędowym Ministerstwa Finansów opublikowano dwie ważne aktualizacje. KSR nr 3, która będzie obowiązywała od 2019 roku, oraz KSR 5, która ma zastosowanie po raz pierwszy do sprawozdań finansowych sporządzonych za rok obrotowy rozpoczynający się od 1 stycznia 2019 r., z możliwością jej wcześniejszego zastosowania.
@ Wiedza i Praktyka Sp. z o.o. \\ Wszystkie prawa zastrzeżone.
/WiedzaiPraktyka
/wip