Komitet Standardów Rachunkowości wydał nowe rekomendacje. Pomogą one jednostkom przy sporządzaniu sprawozdania finansowego oraz sprawozdania z działalności w szczególnych warunkach, związanych z niepewnością otoczenia gospodarczego.
Komitet Standardów Rachunkowości wzorem poprzednich lat przygotował szereg praktycznych wskazówek dla przygotowujących sprawozdania finansowe i odbiorców informacji w nich zawartych. Trudna sytuacja ekonomiczna wymaga właściwej prezentacji, jak to zrobić, aby wypełnić wymogi zasady wiernego i rzetelnego obrazu w sprawozdaniu. Na to pytanie odpowiadają właśnie opublikowane rekomendacje.
Komitet Standardów Rachunkowości wydał nowe rekomendacje dotyczące sporządzania sprawozdania finansowego za 2022 roku w szczególnych warunkach związanych z niepewnością otoczenia gospodarczego. Czego dotyczą rekomendację KSR?
Tworzenie rezerw i rozliczeń międzyokresowych biernych jest warunkiem odzwierciedlenia wiernego i rzetelnego obrazu jednostki w sprawozdaniu finansowym. Właściwe ich utworzenie przysparza jednak wielu problemów, dlatego stosowanie przepisów ustawy o rachunkowości w tym zakresie objaśnia KSR 6, którego omawianie kontynuujemy poniżej.
Obowiązuje już nowy Krajowy Standard Rachunkowości nr 15 „Przychody ze sprzedaży wyrobów, półproduktów, towarów i materiałów”. Ma on zastosowanie po raz pierwszy do sprawozdań finansowych sporządzonych za rok obrotowy rozpoczynający się od 1 stycznia 2023 r.
Celem KSR jest objaśnienie przepisów ustawy o rachunkowości. Komitet Standardów Rachunkowości zawsze działa w granicach przepisu uor, nie kreuje rozwiązań, które nie są z nią zgodne, nawet jeśli takie są postulaty praktyki gospodarczej. Warto więc dowiedzieć się, jakie rozwiązania można w nich znaleźć.
Celem KSR 11 jest pomoc w stosowaniu przepisów ustawy o rachunkowości dotyczących środków trwałych, a zwłaszcza zapewnienie jednolitości rozwiązań stosowanych przez jednostki w zakresie uznawania, wyceny i ujęcia w księgach rachunkowych oraz prezentacji w sprawozdaniu finansowym tego składnika aktywów.
Definicję kosztu wytworzenia produktu zawiera art. 28 ust. 3 ustawy o rachunkowości. W jaki sposób jednak ustalić nie tylko wartość kosztów bezpośrednich i pośrednich, ale też moce produkcyjne i zastosować tę wiedzę w praktyce – takie objaśnienia znajdziemy w KSR 13. Sprawdź przyklady podziału kosztów na bezpośrednie i pośrednie oraz inne wskazówki zawarte w KSR.
Ostatnie zmiany polityczne rzutują negatywnie na gospodarkę. Jednostki gospodarcze i nie tylko zostają dotknięte skutkami toczącej się w Ukrainie wojny. Księgowi i kierownicy jednostek powinni w rzetelny sposób odzwierciedlić w księgach rachunkowych i sprawozdaniach finansowych skutki zdarzeń. Komitet Standardów Rachunkowości przedstawił rekomendacje dotyczące tego, w jaki sposób powinny zostać pokazane w rachunkowości konsekwencje toczącej się wojny, udzielanej pomocy podmiotom za granicą i mieszkańcom Ukrainy.
Wiele jednostek gospodarczych zostaje dotkniętych skutkami toczącej się w Ukrainie wojny. Ich księgowi powinni w rzetelny sposób odzwierciedlić w księgach rachunkowych i sprawozdaniach finansowych skutki tych zdarzeń. Mogą w tym pomóc rekomendacje opracowane przez Komitet Standardów Rachunkowości.
Ostatnie zmiany polityczne odbijają się na gospodarce. Jednostki gospodarcze i nie tylko zostają dotknięte skutkami toczącej się w Ukrainie wojny. Księgowi i kierownicy jednostek powinni w rzetelny sposób odzwierciedlić w księgach rachunkowych i sprawozdaniach finansowych skutki zdarzeń. Komitet Standardów Rachunkowości opracował i opublikował na stronie Ministerstwa Finansów rekomendacje dotyczące tego, w jaki sposób powinny zostać pokazane w rachunkowości konsekwencje toczącej się wojny, udzielanej pomocy podmiotom za granicą i mieszkańcom Ukrainy.
Odroczony podatek dochodowy to dziś już znane skutki zdarzeń, które w przyszłości wpłyną na podstawę opodatkowania podatkiem dochodowym od osób prawnych.Jest to mechanizm, który z punktu widzenia bilansowego pokazuje, jakie będą przyszłe obciążenia (lub oszczędności) podatkowe wynikające z dziś zarejestrowanych zdarzeń w rachunkowości. Poniżej prezentujemy trzecią część omawianego tematu.
Jakiś czas temu informowaliśmy o pracach nad nowym KSR nr 14 „Kontynuacja działalności oraz rachunkowość jednostek przy braku kontynuowania działalności” i właśnie został on opublikowany. Najnowszy Krajowy Standard Rachunkowości poświęcony sporządzaniu sprawozdań finansowych jednostek, które działają w warunkach zagrożenia kontynuacji działalności.
@ Wiedza i Praktyka Sp. z o.o. \\ Wszystkie prawa zastrzeżone.
/WiedzaiPraktyka
/wip