Niedawno pojawił się projekt Krajowego Standardu Rachunkowości poświęconego sporządzaniu sprawozdań finansowych jednostek, które działają w warunkach zagrożenia kontynuacji działalności.
Rozliczanie kontraktów długoterminowych wiąże się z problemami dotyczącymi zastosowania zasady współmierności kosztów do przychodów oraz zasady memoriału. Jest to szczególnie ważne na przełomie roku oraz wtedy, gdy jednostka nie stosowała tych przepisów, a teraz w związku ze zmianą polityki rachunkowości aktualizuje swoje podejście do takich umów.
Niedawno pojawił się projekt Krajowego Standardu Rachunkowości. Najnowszy KSR ma za zadanie wyjaśniać zagadnienia związane z oceną zasadności założenia kontynuacji działalności jednostki, w tym z zasadami rachunkowości stosowanymi w sytuacji braku kontynuowania działalności. Co znajdziemy w tym standardzie?
Aktualizacja KSR 8 Działalność deweloperska ma zastosowanie po raz pierwszy do sprawozdań finansowych sporządzonych za rok obrotowy rozpoczynający się od 1 stycznia 2021 r., z możliwością jej wcześniejszego zastosowania. Sprawdź, jakie wskazówki i uzupełnienia ustawy o rachunkowości zawiera ten akt.
Został opublikowany projekt nowego KSR dot. zagadnienia oceny zasadności założenia kontynuacji działalności. Może być on szczególnie przydatny dla firm poszkodowanych w związku z COVID-19, które mają wątpliwości, jakimi zasadami kierować się przy ocenie zdolności kontynuacji działalności oraz zasad sporządzenia sprawozdania w przypadku jej likwidacji.
Opublikowane w grudniu 2020 r. Rekomendacje Komitetu Standardów Rachunkowości zawierają wskazówki dotyczące sporządzania sprawozdania finansowego za 2020 r. i odzwierciedlania w nim skutków zdarzeń wynikających z COVID. Odnoszą się też do zagrożenia kontynuacji działalności, o którym mówi projekt nowego KSR.
Został właśnie publikowany projekt krajowego standardu rachunkowości poświęconego sporządzaniu sprawozdań finansowych jednostek, które działają w warunkach zagrożenia kontynuacji działalności. Każdy może zapoznać się z projektem i do 4 maja przesłać uwagi.
Komitet Standardów Rachunkowości (KSR) przekazał do publicznej dyskusji projekt standardu „Kontynuacja działalności oraz rachunkowość jednostek przy braku kontynuowania działalności”. Uwagi do projektu można składać do 4 maja 2021 r.
KSR 4 „Utrata wartości aktywów” (Dz. Urz. Min. Fin. z 2012 r. poz. 15) reguluje zagadnienia w sposób kompleksowy, obejmuje problematykę instrumentów finansowych, podczas gdy MSR 36 odnosi się tylko do aktywów trwałych, a MSR 2 tylko do zapasów. Sprawdź szczegóły regulacji.
Stanowisko Komitetu Standardów Rachunkowości poświęcone rozrachunkom,zawiera wskazówki dotyczące rozrachunków handlowych, stanowiąc w tym zakresie idealne uzupełnienie przepisów ustawy o rachunkowości.
Jednostki sporządzające sprawozdanie z działalności mająwytyczne w zakresie sporządzania sprawozdania z działalności zgodnie z uchwałąKomitetu Standardów Rachunkowości nr 22/2017 z 19 grudnia 2017 r. w sprawie przyjęcia aktualizacji Krajowego Standardu Rachunkowości nr 9 Sprawozdanie z działalności (Dz.U. MRiF z 2018 r. poz. 4).
Początek roku kalendarzowego to dla większości jednostek też początek roku obrotowego, a więc okazja do wprowadzenia zmian w polityce rachunkowości. W celu rzetelnego i jasnego przedstawienia sytuacji jednostka może, ze skutkiem od pierwszego dnia roku obrotowego, bez względu na datę podjęcia decyzji, zmienić dotychczas stosowane rozwiązania na inne, przewidziane ustawą.
@ Wiedza i Praktyka Sp. z o.o. \\ Wszystkie prawa zastrzeżone.
/WiedzaiPraktyka
/wip