Firma podpisała umowę z niemiecką firmą na wykonanie usługi dla jego firmy. Podatnik otrzymał fakturę zaliczkę i zapłacił ją niemieckiej firmie na poczet wykonania usługi. Następnie wykazał ją dla VAT jako import usług w miesiącu wpłaty zaliczki, jako VAT należny i naliczony. Ponieważ po kilku miesiącach podatnik zrezygnował z usługi (usługa nie została zrealizowana), klient z Niemiec zwrócił na jego konto wpłaconą zaliczkę w 100% i z datą zwrotu zaliczki wystawił fakturę anulującą zaliczkę. Po jakim kursie i w jakim okresie powinna zostać przeliczona korekta i wykazana dla VAT?
Przedsiębiorca świadczący usługi medyczne wystawił 4 faktury dla kontrahentów z Niemiec i Danii (w 2017 r.). Ponieważ były to faktury zapłacone gotówką, przedsiębiorca ewidencjonował je zbiorczo, jak sprzedaż dokumentowaną paragonami. W 2018 r. podatnik zorientował się, że miał od 2017 r. obowiązek wysyłania plików JPK_VAT. Jak powinno wyglądać teraz naprawienie całej sytuacji, tj. korekta VAT, rozliczenie VAT UE i JPK? Co jeszcze powinien zrobić?
Resort finansów przygotował kolejne zmiany, tym razem w zakresie możliwości korygowania deklaracji po kontroli celno-skarbowej niestety nie są one korzystne dla podatników.
Zbiorczych miesięcznych sprawozdań Rb-27S i Rb-28S za styczeń, listopad i grudzień, w których stwierdzono nieprawidłowości, nie będziesz już przekazywać do regionalnych izb obrachunkowych ani do Ministerstwa Finansów. Takie zmiany obowiązują od tego roku. Sprawdź, co jeszcze musisz wiedzieć o nowych zasadach sporządzania korekt sprawozdań.
Od 1 stycznia 2017 r. w wyniku zmian w ustawie o VAT rozszerzony został katalog czynności objętych mechanizmem odwrotnego obciążenia. Na ich podstawie mechanizm ten należy również stosować do usług budowlanych świadczonych przez podwykonawców. Sprawdź, jak należy postąpić w przypadku, gdy taki podmiot wystawił fakturę z wykazaną kwotą VAT zamiast faktury „odwrotne obciążenie”.
Pytanie: Firma w 2016 roku wystawiła fakturę korygującą – sprzedaż usługi z 2014 roku (zmniejszenie wartości usługi). Jest to kwota nieistotna. Jak zaksięgować korektę? Czy jako zmniejszenie sprzedaży w 2016 roku, czy jako koszt 2016 roku? Chodzi o ujęcie korekty bilansowe, nie podatkowe.
Jednym z podstawowych praw przedsiębiorcy jest prawo do korekty składanych rozliczeń. Skorygowanie deklaracji podatkowej będzie wiązać się z koniecznością dokonania odpowiednich zapisów w księgach rachunkowych w odniesieniu zarówno do skorygowanej kwoty podatku, jak i ujęcia odsetek za zwłokę.
Ustawa z 10 września 2015 r. o zmianie niektórych ustaw w związku ze wspieraniem polubownych metod rozwiązywania sporów, która wejdzie w życie 1 stycznia 2016 r., wprowadza także zmiany w zakresie przychodów i kosztów uzyskania przychodów dla podatników zarówno podatku dochodowego od osób fizycznych, jak i osób prawnych.
Z dniem 1 stycznia 2016 r. uchylony zostanie uciążliwy dla przedsiębiorców art. 15b ustawy o CIT wyłączający możliwość zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów niezapłaconych przez podatnika faktur. Zgodnie z uzasadnieniem do projektu ustawy wskazany mechanizm nie spełnił swojej funkcji, a przyczynił się do zwiększenia obowiązków administracyjnych, a tym samym dodatkowych kosztów dla przedsiębiorców.
Po zakończeniu roku podatnik prowadzący sprzedaż mieszaną musi obliczyć strukturę obrotów dla tego roku. Posłuży ona do korekty VAT naliczonego za cały miniony rok.
W styczniu na potrzeby działalności gospodarczej firma zakupiła do produkcji materiały (blachy) z odwrotnym obciążeniem VAT. Na podstawie otrzymanej faktury został naliczony, wykazany VAT należny i jednocześnie odliczony w deklaracji VAT-7 za styczeń. W kwietniu część blach została zwrócona sprzedawcy, który wystawił fakturę korygującą in minus. Czy należy skorygować deklarację VAT za styczeń pomniejszając VAT należny i jednocześnie w tej samej deklaracji VAT pomniejszając VAT naliczony? Czy wykonać to w innym terminie i deklaracji?
@ Wiedza i Praktyka Sp. z o.o. \\ Wszystkie prawa zastrzeżone.
/WiedzaiPraktyka
/wip