PYTANIE: W czerwcu 2020 roku wystawiliśmy fakturę za wykonanie usługi do unijnego kontrahenta. Niesłusznie naliczyliśmy 23% stawkę VAT. Ponieważ zapłaciliśmy VAT od tej usługi, w deklaracji VAT-7 wykazaliśmy tę usługę jako sprzedaż krajową i tym samym nie ujęliśmy jej w deklaracji VAT UE za czerwiec 2020 roku. We wrześniu 2021 roku wystawiliśmy korektę na błędną kwotę VAT. Jak w podanej sytuacji rozliczyć korektę? W którym miesiącu w deklaracji VAT_JPK ją wykazać? W którym miesiącu zrobić korektę VAT-UE i ująć ww. usługę w deklaracji? Jak powinno wyglądać w tej sytuacji rozliczenie korekty?
Pytanie: W fakturze sprzedaży wystawionej kilka miesięcy temu popełniono błąd polegający na podaniu całkowicie błędnego NIP. Faktura została ujęta przez sprzedawcę w ewidencji VAT oraz w plikach JPK. Obecnie transakcja stanowi przedmiot sporu. Nabywca prawdopodobnie nie ujął w księgach faktury i odmawia zapłaty za nią. Upłynęło już 90 dni od terminu płatności i sprzedawca, chcąc dokonać pomniejszenia VAT odkrył istnienie błędu na oryginalnej fakturze. Czy w związku z wykazaniem w plikach JPK błędnego NIP trzeba wystawiać faktury korygujące dane formalne i przesłać do nabywcy? Czy taka faktura musi zostać potwierdzona przez nabywcę? Istnieje duże prawdopodobieństwo, że nabywca korekty nie podpisze. Czy sam fakt wysłania faktury korygującej będzie wystarczający, aby skorygować pliki JPK za miesiąc wystawienia faktury, a w kolejnym kroku obniżenia podatku należnego w trybie „ulgi na złe długi”?
W marcu br. podatnik otrzymał fakturę korygującą, wystawioną w lutym br. Z uwagi na brak faktury korygowanej, wystąpiono o duplikat, który został wystawiony 7 kwietnia br. Okazało się, że faktura korygowana, także była pierwotnie wystawiona w lutym br. Korekta obejmuje 100% faktury korygowanej. Reasumując korektę otrzymano w marcu br., a duplikat za ten zakup w kwietniu br. Jak ująć te faktury w rozliczeniu VAT -JPK? W którym okresie rozliczeniowym i z jakimi datami?
Jeżeli podatnik chce uniknąć konsekwencji związanych z nieprawidłowościami w rozliczeniach z fiskusem, które zostały stwierdzone podczas przeprowadzonej u niego kontroli podatkowej – to po jej zakończeniu powinien złożyć korektę tych rozliczeń (np. korektę zeznania rocznego PIT-36, CIT-8 czy deklaracji VAT-7 albo VAT-7K za objęty sprawdzeniem okres, w zależności od tego, co było przedmiotem kontroli). O możliwości złożenia takiej korekty kontrolujący powinni go poinformować w protokole kontroli, który musi zawierać stosowne pouczenie (art. 290 § 2 pkt 7 Ordynacji podatkowej). Jeżeli podatnik w złożonej korekcie usunie wszystkie stwierdzone przez kontrolujących uchybienia, to uniknie wszczęcia wobec niego pokontrolnego postępowania podatkowego. Skorygowanie deklaracji następuje przez złożenie deklaracji korygującej.
Do 25 lutego jest czas na rozliczenie korekty VAT za 2019 r. Obowiazek ten dotyczy podatników, którzy obok działalności gospodarczej wykonują inną działalność. Jeśli podatnik nie wykonuje czynności pozostających poza działalnością gospo-darczą lub czynności zwolnionych z VAT, zasady odliczania proporcjonalnego nie mają do niego zastosowania.
Wystawiając fakturę korygującą dotyczącą mylnie naliczonej stawki VAT przedsiębiorca nie wskazał przyczyny dokonania korekty. W jaki sposób wystawić kolejną fakturę korygującą? Dostępne formularze wskazują stan przed i po korekcie w zakresie nazwy towaru, jednostek miar, wartości netto, kwoty podatku VAT, wartości brutto. Wartości te zostały skorygowane w pierwszej korekcie. Czy w korekcie drugiej wykazać wartości przed i po korekcie w wartościach już skorygowanych (będą to kwoty jednakowe)?
@ Wiedza i Praktyka Sp. z o.o. \\ Wszystkie prawa zastrzeżone.
/WiedzaiPraktyka
/wip