W przyszłym roku będą obowiązywać wyższe stawki karty podatkowej w porównaniu z rokiem bieżącym. Tak wynika z wydanego w tej sprawie obwieszczenia Ministra Finansów, uwzględniającego wzrost cen towarów i usług konsumpcyjnych w 2021 roku.
Jakie zmiany zakłada Polski Ład w odniesieniu do karty podatkowej? Czy nowi podatnicy będą mogli skorzystać z tej formy opodatkowania w kolejnych latach? Odpowiadamy w tekście.
Oprócz wielu zmian podatkowych Polski Ład zakłada wygaszenie opodatkowania w formie karty podatkowej. Co dalej z podatnikami, którzy obecnie wybrali opodatkowanie w formie karty podatkowej? Od kiedy zniknie karta podatkowa?
Projekt ustawy wprowadza zmiany w zakresie zryczałtowanego podatku dochodowego, jakim jest opodatkowanie w formie karty podatkowej.
Opodatkowanie kartą podatkową – jak jest dzisiaj
Karta podatkowa to jeden z najprostszych sposobów opodatkowania. Dotyczy określonych rodzajów działalności (np. usługowej lub wytwórczo-usługowej, działalności gastronomicznej). Podatnicy, którzy wybrali tę formę opodatkowania nie muszą m.in. prowadzić ksiąg, składać zeznań podatkowych (wysyłają tylko PIT-16A) oraz wpłacać zaliczek na podatek dochodowy. Kartowicze nie mogą korzystać za to z ulg, jakie przysługują podatnikom PIT.
Po przeczytaniu tekstu będziesz wiedzieć:
20 stycznia 2021 r. upływają ważne terminy dotyczące rozliczeń podatkowych, dotyczące przede wszystkim przedsiębiorców opłacających podatek dochodowy. Sprawdź, czy dotyczą one również Twojej firmy.
Deklaracja o wysokości składki na ubezpieczenia zdrowotne, zapłaconej i odliczonej od karty podatkowej w poszczególnych miesiącach roku podatkowego. Dotyczy formularzy składanych od 01.01.2021 r.
Jest już obwieszczenie ministra finansów, funduszy i polityki regionalnej z 5 listopada 2020 r. w sprawie stawek karty podatkowej i kwoty, do której można wykonywać świadczenia przy prowadzeniu niektórych usług, z wyjątkiem świadczeń dla ludności, oraz kwartalnych stawek ryczałtu od przychodów proboszczów i wikariuszy, obowiązujących w 2021 r. Sprawdź wysokość stawek.
Rząd wprowadzi pakiet osłonowy dla firm w związku z koronawirusem. Oznacza to wiele zmian i przesunięcie wielu obowiązków. Pomożemy Ci dobrze się do tego przygotować. Oglądaj szkolenie w Portalu FK.
Znana już jest wysokość: stawek karty podatkowej, kwoty, do której można wykonywać świadczenia przy prowadzeniu niektórych usług oraz kwartalnych stawek ryczałtu od przychodów proboszczów i wikariuszy
Podatnicy rozliczający podatek dochodowy w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych lub karty podatkowej mają prostszy sposób rozliczania podatku, niż przedsiębiorcy rozliczający działalność gospodarczą na zasadach ogólnych. Jednak wybierając, te formy opodatkowania warto pamiętać, że nie będzie można skorzystać z wszystkich możliwych ulg i odliczeń. Zobacz, o czym pamiętać
Podatnicy rozliczający podatek dochodowy w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych lub karty podatkowej mają czas do końca stycznia na rozliczenie roczne. W tym roku wyjątkowo termin przesuwa się na 1 lutego. Sprawdźmy wyjaśnienia organów podatkowych dotyczące rozliczeń rocznych tych podatników.
Osoby opodatkowane w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych lub karty podatkowej mają prostszy sposób rozliczania podatku, niż przedsiębiorcy rozliczający działalność gospodarczą na zasadach ogólnych. Nie skorzystają jednak z wszystkich możliwych preferencji.
Osoby, które w 2015 roku chcą prowadzić działalność gospodarczą przy zastosowaniu karty podatkowej, powinni o tym zawiadomić urząd skarbowy, składając do 20 stycznia PIT-16 na nowych drukach.
W związku ze wzrostem cen towarów i usług konsumpcyjnych przedsiębiorcy rozliczający się przy użyciu karty podatkowej zapłacą w 2015 roku wyższy podatek.
@ Wiedza i Praktyka Sp. z o.o. \\ Wszystkie prawa zastrzeżone.
/WiedzaiPraktyka
/wip