Ryczałtowcy i kartowicze na rozliczenie roczne mają czas do 31 stycznia

Dodano: 31 stycznia 2017
biurko z paierami, kalkulatorem dziurkaczem

Podatnicy rozliczający podatek dochodowy w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych lub karty podatkowej mają prostszy sposób rozliczania podatku, niż przedsiębiorcy rozliczający działalność gospodarczą na zasadach ogólnych. Jednak wybierając, te formy opodatkowania warto pamiętać, że nie będzie można skorzystać z wszystkich możliwych ulg i odliczeń. Zobacz, o czym pamiętać

Ryczałtowiec składa zeznanie podatkowe PIT-28, za poprzedni rok, do 31 stycznia. Aby skorzystać z ulg podatkowych, trzeba do zeznania dołączyć załącznik PIT/O.

Ulga na dziecko i wspólne rozliczenia małżonków nie dla ryczałtowca

Do opłacania ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych uprawnione są osoby fizyczne, które:

  • prowadzą pozarolniczą działalność gospodarczą, w tym w ramach spółki cywilnej lub jawnej,
  • osiągają przychody z najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze, o ile umowy te nie są zawierane w ramach działalności gospodarczej.

Podatnik opłacający ryczałt od przychodów ewidencjonowanych może obniżyć wielkość zobowiązania podatkowego, wykorzystując dostępne ulgi i odliczenia.

Strata z lat ubiegłych

Odliczenie straty z lat ubiegłych może istotnie wpłynąć na obniżenie wysokości zobowiązania podatkowego. Strata nie może wystąpić w roku podatkowym, w którym podatnik rozlicza się w formie ryczałtu. Może jednak rozliczyć stratę powstałą przed zmianą formy opodatkowania. Podatnik odliczy stratę na zasadach ogólnych, w ciągu 5 kolejnych lat, przy czym w danym roku nie można odliczyć więcej niż 50% straty.

Składki na ubezpieczenie społeczne

Od przychodów można również odliczyć składki na ubezpieczenia społeczne. Odliczeniu podlegają składki, które zostały zapłacone w danym roku bezpośrednio na własne ubezpieczenia emerytalne, rentowe, chorobowe i wypadkowe podatnika lub osób z nim współpracujących.

Składki na ubezpieczenie zdrowotne

Ryczałtowiec może pomniejszyć wysokość podatku o część składki zdrowotnej, tj. nie więcej niż 7,75% podstawy wymiaru składki.

Ulga rehabilitacyjna

Podatnik posiadający status osoby niepełnosprawnej lub mający taką osobę na utrzymaniu ma prawo do odliczenia od przychodu wydatków na cele rehabilitacyjne oraz wydatków związanych z ułatwieniem wykonywania czynności życiowych.

Ulga internetowa

Od przychodów można także odliczyć wydatki z tytułu użytkowania sieci Internet. Odliczenie w ramach tej ulgi nie może jednak przekroczyć 760 zł. 

Osoba, która w ubiegłym roku skorzystała z tej preferencji po raz pierwszy, w rozliczeniu za 2016 rok ostatni raz może odliczyć wydatki na Internet.

Darowizny

Odliczeniu od przychodu podlegają również darowizny przeznaczone na rzecz organizacji pożytku publicznego lub na cele kultu religijnego, a także darowizny przekazane na cele krwiodawstwa.

Darowizny mogą być odliczane w wysokości nie wyższej niż 6% przychodów. Wskazany limit dotyczy wszystkich darowizn dokonanych przez podatnika w danym roku podatkowym.

Ryczałtowcy mają też możliwość przekazania 1% podatku na rzecz wybranej organizacji pożytku publicznego.

Ulga abolicyjna

Podatnicy rozliczający się na zasadzie ryczałtu mają prawo do skorzystania z ulgi abolicyjnej. Dotyczy ona podatników, którzy uzyskiwali dochody z pracy lub działalności gospodarczej za granicą. Odliczeniu podlega kwota stanowiąca różnicę pomiędzy kwotą podatku wynikającą z zastosowania metody proporcjonalnego odliczenia, a podatkiem odliczonym od dochodów według metody wyłączenia z progresją. 

Ryczałtowiec nie skorzysta z dwóch ulg

Podatnicy rozliczający się w ramach ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych nie mogą skorzystać z dwóch najpopularniejszych sposobów na obniżenie podatku: ulgi z tytułu wychowywania dzieci i wspólnego rozliczenia małżonków. Jedynie osoby uzyskujące przychody z tytułu najmu prywatnego, czyli poza działalnością gospodarczą, opłacające ryczałt, mogą składać zeznanie podatkowe wspólnie z małżonkiem.

Kartowicz może odliczyć tylko zapłacone składki na ubezpieczenie zdrowotne

Podatek dochodowy w formie karty podatkowej mogą opłacać podatnicy, którzy prowadzą rodzaj działalności gospodarczej, wprost wskazany w ustawie. Jednocześnie, muszą spełnić szereg warunków umożliwiających zastosowanie takiego sposobu rozliczenia, określonych przez ustawodawcę. Podatek opłaca się w wysokości określonej w decyzji przez naczelnika urzędu skarbowego. Podobnie jak ryczałtowcy, również podatnicy rozliczający się za pomocą karty w terminie do 31 stycznia składają zeznanie roczne.

W przypadku kartowiczów jest to formularz PIT-16A, w którym wykazują wartość składek na ubezpieczenie zdrowotne zapłaconych i odliczonych od kwoty podatku w poszczególnych miesiącach.

W przypadku karty podatkowej jedynym możliwym do zastosowania odliczeniem zmniejszającym wielkość płaconego podatku jest obniżenie kwoty podatku o wartość zapłaconych składek zdrowotnych w roku podatkowym (w wysokości nie wyższej niż 7,75% podstawy wymiaru składki).

Składki na ubezpieczenie zdrowotne rozliczane są w cyklu rocznym. Warto pamiętać, że w niektórych sytuacjach, kwota podatku wynikająca z decyzji jest niższa, niż wysokość składek, do których odliczenia uprawniony jest podatnik. W trakcie roku mogą jednak zaistnieć okoliczności wpływające na podwyższenie kwoty podatku (np. w wyniku zatrudnienia pracownika), do wysokości wyższej niż kwota składek do jakiej uwzględnienia uprawniony jest podatnik. W takim przypadku część składek, która nie została odliczona do momentu podwyższenia kwoty podatku może zostać odliczona (później w następnych miesiącach tego samego roku).

Porównanie zryczałtowanych form opodatkowania

 

 

Ryczałt

Karta podatkowa

Zakres podmiotowy

Po spełnieniu określonych wymagań

Precyzyjnie określona lista zawodów

Podstawa obliczania podatku

Przychód

Podatek niezależny od przychodów i kosztów

Odliczenie straty z lat ubiegłych

Możliwe

Niemożliwe

Odliczenie składek na ubezpieczenie społeczne

Możliwe

Niemożliwe

Odliczenie 7,75% składki na ubezpieczenie zdrowotne

Możliwe

Możliwe

Zastosowanie ulgi rehabilitacyjnej

Możliwe

Niemożliwe

Zastosowanie ulgi internetowej

Możliwe

Niemożliwe

Odliczenie darowizn

Możliwe

Niemożliwe

Zastosowanie ulgi abolicyjnej

Możliwe

Niemożliwe

Wspólne opodatkowanie małżonków

W większości przypadków niemożliwe

Niemożliwe

Zastosowanie ulgi na dzieci

Niemożliwe

Niemożliwe

 

Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz