Przedsiębiorcy będący osobami fizycznymi od niedawna mogą korzystać z uproszczonej formy podpisywania plików JPK_VAT, jako alternatywy dla kwalifikowanego podpisu elektronicznego i profilu zaufanego.
Do 26 lutego trzeba przekazać plik JPK_VAT za styczeń. Taki obowiązek mają też po raz pierwszy mikroprzedsiębiorcy. W Portalu FK znajdziesz szkolenie video, instrukcje, porady dotyczące JPK. Sprawdź.
Do 26 lutego trzeba przekazać plik JPK_VAT za styczeń. Taki obowiązek mają też po raz pierwszy mikroprzedsiębiorcy. Upewnij się, jakie zmiany w zakresie JPK czekają podatników w najbliższym czasie.
Jak podpisać JPK_VAT w formie uproszczonego e-podpisu? Jak unikać błędów przy wysyłce plików? Na jakie wsparcie możesz liczyć, zanim wyślesz JPK_VAT? Odpowiedzi na te pytania udziela doświadczony ekspert.
Obowiązek złożenia pliku JPK_VAT(3) upływa 26 lutego 2018 r. Ministerstwo Finansów wyjaśniło, kiedy zawieszenie działalności gospodarczej zwalnia z przesyłania JPK_VAT. Dowiedz się więcej.
Od 1 lipca 2018 r. tzw. mikroprzedsiębiorcy będą mieli obowiązek przekazywania na żądanie fiskusa całości lub części ksiąg oraz dowodów księgowych w postaci plików JPK. Sprawdź, za jaki okres mają być przekazywane te dane.
Obowiązek wysyłania plików JPK_VAT dotyczy również przedsiębiorców, których w związku z zawieszeniem działalności gospodarczej na ponad 6 miesięcy urząd skarbowy wykreślił z rejestru czynnych podatników VAT.
Od 1 stycznia 2018 r. powinność comiesięcznego przekazywania fiskusowi plików JPK_VAT została rozszerzona na mikroprzedsiębiorców. Natomiast począwszy od lipca tę grupę podmiotów oraz małe i średnie firmy – podobnie jak to już jest w przypadku tzw. dużych przedsiębiorców – obciąży obowiązek przekazywania pozostałych struktur JPK na żądanie organów podatkowych. Poznaj kary grożące za niewywiązanie się z tych obowiązków.
W sytuacji, gdy faktura dokumentująca dostawę konkretnych towarów została wystawiona przez kontrahenta zagranicznego przed dokonaniem ich dostawy, to obowiązek podatkowy z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia tych towarów powstaje z chwilą wystawienia faktury, nie później niż 15. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym dokonano wspomnianej dostawy.
Ewidencja prowadzona przez podatników VAT musi mieć postać elektronicznych zapisów w programie komputerowym. Forma papierowa odchodzi do lamusa, lecz popularne pliki Word oraz Excel również nie będą wystarczające.
Wraz z końcem przyszłego miesiąca kończy się okres ulgowego traktowania najmniejszych firm pod kątem obowiązków związanych z JPK. Dlatego to już ostatni dzwonek, aby się do nich należycie przygotować.
Od października 2018 r. roku przedsiębiorcy oprócz comiesięcznych JPK_VAT, będą musieli składać także roczne raporty do urzędów skarbowych w formacie JPK. Lepszej kontroli rozliczeń podatników ma sprzyjać także zmiana sposobu przekazywania sprawozdań finansowych, z papierowej na elektroniczną.
@ Wiedza i Praktyka Sp. z o.o. \\ Wszystkie prawa zastrzeżone.
/WiedzaiPraktyka
/wip