import towarów

Od 1 lipca 2022 r. zmiany w VAT od działań obronnych

Od 1 lipca 2022 r. zmiany w VAT od działań obronnych

W dniu 21 kwietnia 2022 r. do Sejmu wpłynął rządowy projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług. Zmiany dostosowują do ustawy o VAT unijne przepisy w sprawie rozliczania VAT od działań obronnych realizowanych w ramach unijnej wspólnej polityki bezpieczeństwa i obrony. Poznaj szczegóły zmian dotyczących rozliczania VAT od działań obronnych.

Zmiany przewidywane tym projektem mają na celu implementację dyrektywy Rady (UE) 2019/2235 z 16 grudnia 2019 r. zmieniającej dyrektywę 2006/112/WE w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej i dyrektywę 2008/118/WE w sprawie ogólnych zasad dotyczących podatku akcyzowego w odniesieniu do działań obronnych w ramach Unii. Zmiany

Zmiany w zakresie przemieszczeń towarów przez siły zbrojne stanowiących nietransakcyjne WNT

Do wewnątrzwspólnotowych nabyć towarów (dalej: WNT) może dochodzić nie tylko na skutek dokonywanych zakupów, ale również na skutek przemieszczania towarów między państwami członkowskimi. Są to tzw. nietransakcyjne WNT.

Obecnie do nietransakcyjnych WNT może również dochodzić na skutek przemieszczenia towarów przez siły zbrojne Państw-Stron Traktatu Północnoatlantyckiego (dalej: siły zbrojne NATO) lub przez towarzyszący im personel cywilny z terytorium państwa członkowskiego innego niż terytorium kraju na terytorium kraju, w przypadku gdy towary nie zostały przez nich nabyte zgodnie ze szczególnymi zasadami regulującymi opodatkowanie podatkiem od wartości dodanej na krajowym rynku jednego z państw członkowskich dla sił zbrojnych NATO. Jest tak, jeżeli import tych towarów nie mógłby korzystać ze zwolnienia, o którym mowa w art. 45 ust. 1 pkt 9 ustawy o VAT (art. 11 ust. 2 ustawy o VAT).

e7e58198cfeb8ee3badc5b9734ed9e6b92e376e5-medium

Jak rozliczyć przemieszczenie do Polski towarów importowanych przez Włochy

Pytanie: Polski podatnik dokonał importu towarów z Wielkiej Brytanii na terytorium Włoch (koronki do pończoch). Spedycja i odprawa zostały zlecone przez dostawcę towarów włoskiej agencji spedycyjnej. Towar przyjechał do Włoch, został odprawiony, polski podatnik został obciążony kosztami obsługi celnej oraz włoskim podatkiem vat. Towar nie był objęty żadną szczególną procedurą. Następnie na zlecenie polskiego podatnika zaimportowane towary będą podlegały obróbce na terytorium Włoch. Koronki będą doszywane do nogawek pończochy oraz barwione. Gotowe pończochy będą przywożone na terytorium kraju, gdzie zostaną zapakowane i przeznaczone do sprzedaży. Kontrahent włoski wystawi na podatnika polskiego faktury za wykonane usługi (szycie i barwienie). Zastanawiamy się, jak prawidłowo rozliczyć tak opisaną transakcję. 1) import towarów Wielkiej Brytanii do Włoch – zgodnie art. 26a ustawy o vat miejscem importu jest terytorium państwa członkowskiego, na którym towary znajdują się momencie ich wprowadzenia na terytorium UE. tym wypadku miejscem importu będą Włochy, polski podatnik nie wykaże importu deklaracji. Nie odliczymy VAT naliczonego, będzie naszym kosztem, usługę odprawy celnej wykażemy jako import usług; 2) usługa szycia barwienia – polski podatnik wykaże import usług; 3) przywiezienie gotowych pończoch na terytorium kraju – polski podatnik wykaże WNT nietransakcyjne, podstawa opodatkowania zgodnie art. 30a ust. 2 – cena nabycia towarów, obowiązek podatkowy powstanie 15. dnia miesiąca następującego po miesiącu, którym nastąpił przywóz towarów do Polski Włoch; 4) skoro Polsce mamy WNT nietransakcyjne, to czy nie powinniśmy zarejestrować się do VAT-UE we Włoszech tam rozliczyć WDT nietransakcyjne?