energia

Jak zaksięgować korektę faktury za energię dotyczącą ubiegłego roku

Pytanie: W 2023 roku otrzymaliśmy faktury korygujące do 2022 roku za energię z firmy Tauron. Firma nie zwraca nadpłat, tylko potrąca z bieżących faktur za energię. Nasza szkoła ma zwrot wydatków od uczestników pleneru ceramicznego za wypalanie prac ceramicznych. Zawsze wpłaty za energię od uczestników traktowaliśmy jako zwrot wydatków, ale w tym roku zastanawiam się, czy może być zwrot wydatku, skoro faktyczne wydatkowanej kwoty nie było, gdyż należność za zużytą energię została pokryta z nadpłaty za poprzedni rok. Częściowo wpłacaliśmy za energię, gdyż nie cała faktura została pokryta z nadpłaty, dlatego zastanawiam się, czy kwotę wpłaty od uczestników pleneru za zużytą energie na podstawie obciążeń z odczytów licznika, mogę potraktować tylko do wysokości faktycznej wpłaty do Tauron?

Zwroty wydatków dokonanych w tym samym roku budżetowym zmniejszają wykonanie planowanych wydatków w tym roku budżetowym (§ 19 rozporządzenia ministra finansów z 7 grudnia 2010 r. w sprawie sposobu prowadzenia gospodarki finansowej jednostek budżetowych i samorządowych zakładów budżetowych uzyskane przez państwowe jednostki budżetowe).

Natomiast uzyskane przez państwowe jednostki budżetowe zwroty wydatków dokonanych w poprzednich latach budżetowych stanowią dochody budżetu państwa.

W samorządowych jednostkach budżetowych  uregulowania dotyczące ewidencji zwrotów wydatków powinny być określone w przepisach wewnętrznych dotyczących polityki rachunkowości, praktykowane jest też zapisywanie zasad dotyczących zwrotu wydatków w uchwale budżetowej. Organ stanowiący JST ma bowiem prawo do określenia w uchwale budżetowej JST innych postanowień dotyczących wykonywania budżetu (art. 212 ust. 1 pkt 10 ustawy o finansach publicznych). W przypadku braku takich uregulowań zastosowanie ma ogólna zasada gospodarki finansowej jednostek budżetowej, w myśl której zwroty z lat ubiegłych będą stanowiły dochód.