Przedsiębiorcy, których rok podatkowy pokrywa się z rokiem kalendarzowym do 31 marca składają CIT-8. Skorzystaj ze wskazówek, aby bezbłędnie wywiązać się z tego obowiązku.
Spółka w ciągu roku zamierza połączyć się z innym podmiotem. Czy spółka przejmująca będzie miała obowiązek złożenia deklaracji CIT-8? Poznaj stanowisko organu podatkowego i sprawdź komentarz eksperta.
Podatnicy CIT, których rok podatkowy pokrywa się z rokiem kalendarzowym, do końca marca mają czas na złożenie CIT-8 za ubiegły rok. Skorzystaj ze wskazówek eksperta, aby zrobić to prawidłowo.
Z końcem marca upłynął termin do złożenia zeznań rocznych w podatku dochodowym od osób prawnych za 2015 r. przez podmioty, u których rok podatkowy pokrywa się z rokiem kalendarzowym. Może się zdarzyć, że jednostka już po przekazaniu wypełnionego CIT-8 do urzędu skarbowego zauważy w nim błędy wymagające poprawienia. W takim przypadku powinna jak najszybciej skorygować swoje zeznanie roczne.
W terminie, który został przewidziany do złożenia zeznania rocznego, podatnicy CIT powinni również zapłacić należny podatek albo różnicę pomiędzy podatkiem należnym od dochodu wykazanego w tym zeznaniu a sumą należnych zaliczek za okres od początku roku.
Podmioty podlegające ustawie o CIT, których rok podatkowy pokrywa się z rokiem kalendarzowym, do końca marca br. powinni złożyć zeznanie o wysokości osiągniętego dochodu lub poniesionej straty za 2015 rok. Niektóre jednostki mimo podlegania ustawie o CIT nie mają jednak obowiązku składania zeznania rocznego. Dotyczy to przede wszystkim jednostek zwolnionych podmiotowo, wymienionych w art. 6 ust. 1 ustawy o CIT (np. jednostek budżetowych).
Podatnik, który pomylił się przy wypełnianiu zeznania rocznego, ma prawo do skorygowania deklaracji. Nie można składać korekt w trakcie kontroli podatkowej, postępowania podatkowego oraz postępowania kontrolnego – w zakresie objętym tym postępowaniem bądź kontrolą.
Do przygotowania CIT-8 zostało już 15 dni. Obejrzyj szkolenie dotyczące CIT-8, a będziesz wiedzieć, jak uniknąć błędów.
Przedsiębiorcy których rok podatkowy pokrywa się z rokiem kalendarzowym do 31 marca składają CIT-8. W tym roku po raz pierwszy większość podmiotów musi złożyć zeznanie elektronicznie. Obejrzyj szkolenie i poznaj:
Obejrzyj szkolenie i poznaj:
Upewnij się:
Jak prawidłowo sporządzić zeznanie CIT-8 za 2015 - wstęp
Przedsiębiorcy będący podatnikami CIT, których rok podatkowy pokrywa się z rokiem kalendarzowym, do końca marca br. powinni złożyć zeznanie o wysokości osiągniętego dochodu lub poniesionej straty za 2015 rok.
Zanim jednostka, której rok kalendarzowy pokrywa się z rokiem obrachunkowym dokona wstępnego zamknięcia ksiąg rachunkowych, do 31 marca 2016 r. musi sprawdzić kompletność i poprawność ewidencji księgowej, dokonać inwentaryzacji aktywów i pasywów oraz wycenić aktywa i pasywa. Poznaj obowiązki związane z zamknięciem roku, skorzystaj z praktycznych przykładów i wzorów.
Uwieńczeniem dwunastomiesięcznej pracy osób zatrudnionych w dziale księgowości jest obligatoryjne wykonanie wszystkich czynności określonych w ustawie o rachunkowości gwarantujących przedstawienie w sposób rzetelny i prawdziwy z zachowaniem fundamentalnej zasady true and fair view sytuacji finansowej jednostki gospodarczej.
Podmioty podlegające ustawie o CIT, których rok podatkowy pokrywa się z rokiem kalendarzowym, do końca marca muszą złożyć zeznanie o wysokości osiągniętego dochodu lub poniesionej straty za 2015 rok. Większość podmiotów musi złożyć zeznanie elektronicznie. Jak uniknąć błędów przy sporządzaniu CIT-8, jakie załączniki i kiedy trzeba dołączyć do zeznania rocznego? Zapisz się na BEZPŁATNE SZKOLENIE i dowiedz się więcej na ten temat.
Może się zdarzyć, że po złożeniu deklaracji podatnicy zauważą nieprawidłowości popełnione przy wypełnieniu. Korekta deklaracji czasem wynika też ze zdarzeń związanych z możliwością rozpoznania przychodów lub kosztów podatkowych. Sprawdźmy zatem, jak należy postąpić, aby złożona korekta była skuteczna.
Możliwość korygowania deklaracji podatkowych to jedno z podstawowych praw podatnika. Jeśli zostaje złożona tzw. korekta, to poprawione rozliczenie zastępuje zawarte w pierwotnej deklaracji oświadczenie podatnika w sprawie obliczenia podatku za dany okres. Nowe wyliczenie staje się dla urzędników wiążące.
@ Wiedza i Praktyka Sp. z o.o. \\ Wszystkie prawa zastrzeżone.
/WiedzaiPraktyka
/wip