Większość podmiotów w tym roku po raz pierwszy musi wysyłać zeznanie CIT-8 do urzędu skarbowego elektronicznie. A w jaki sposób przesłać rachunek zysków i strat oraz uchwały zatwierdzające sprawozdanie? Sprawdź w tekście.
Przedsiębiorcy których rok podatkowy pokrywa się z rokiem kalendarzowym do 31 marca składają CIT-8. W tym roku po raz pierwszy większość podmiotów musi złożyć zeznanie elektronicznie.
Na złożenie zeznania o wysokości osiągniętego dochodu (poniesionej straty) zostało już tylko 12 dni. Obowiązek ten dotyczy podatników CIT, dla których rokiem podatkowym jest rok kalendarzowy. Sprawdź w tekście praktyczne wskazówki związane ze sporządzeniem CIT-8.
Spółka spoza naszego kraju, która nie podlega w Polsce opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych, nie sporządza CIT-8, nawet jeśli posiada u nas odział. Nie jest też zobowiązana do składania do urzędu skarbowego sprawozdania finansowego.
Od początku roku 2014 spółka komandytowo-akcyjna (dalej; SKA), której komandytariuszami oraz akcjonariuszami są osoby fizyczne, uznana została za podatnika podatku dochodowego od osób prawnych. W związku z tym powstają następujące pytania:
Jak powinno rozliczać się spółkę komandytowo-akcyjną za 2013, a jak za 2014 rok ?
Czy komandytariusz powinien wpłacać zaliczki na podatek za 2013 rok ? A co z akcjonariuszem jeżeli nie dostał on pieniędzy ze spółki, i jak to jest za bieżący rok ?
Kiedy akcjonariusz powinien zapłacić podatek, jeżeli też nie dostał pieniędzy ze spółki za 2013 rok ?
Czy komplementariusz, pomimo tego, że nie brał ze spółki pieniędzy, powinien za 2013 rok płacić zaliczki, jeżeli spółka miała dochód , a jeżeli tak to na jakim formularzu ma się on rozliczać z US ?
Czy uznanie spółki komandytowo-akcyjnej za podatnika podatku dochodowego będzie miało wpływ na podatki komandytariusza i akcjonariusza oraz czy będą musieli się oni rozliczać na jakichś formularzach z US za 2014 rok ?
Jaki formularz powinno się wpisywać płacąc zaliczkę do US w przypadku spółki komandytowo-akcyjnej oraz jak później należy rozliczyć komplementariusza oraz akcjonariusza, gdy spółka będzie płacić zaliczki za podatek dochodowy ?
Jeśli podatnik stwierdzi, że złożone przez niego w urzędzie skarbowym zeznanie CIT-8 za ubiegły rok zostało błędnie sporządzone , powinien jak najszybciej je poprawić. Dzięki temu będzie mógł zminimalizować szkody związane z zapłatą ewentualnych odsetek za zwłokę, a także uniknąć odpowiedzialności karnej skarbowej.
Podatnicy CIT, dla których rokiem podatkowym jest rok kalendarzowy, muszą do końca marca złożyć zeznanie o wysokości osiągniętego dochodu (poniesionej straty). W tym samym dniu upływa również termin wpłaty podatku wynikającego z tego zeznania.
Obowiązek sporządzenia CIT-8 dotyczy m.in.: osób prawnych i spółek kapitałowych w organizacji, jednostek organizacyjnych niemających osobowości prawnej, z wyjątkiem spółek niemających osobowości prawnej. Zeznanie składa się w urzędzie skarbowym właściwym ze względu na adres siedziby podatnika CIT, wynikający z odpowiedniego rejestru KRS, a jeżeli adres siedziby nie został ujawniony w rejestrze – ze względu na adres siedziby wynikający ze statutu lub umowy. Często do zeznania trzeba dołączyć kilka dodatkowych załączników: CIT-8/O, CIT-D, CIT-ST, SSE-R oraz sprawozdanie o realizacji uznanej metody ustalania ceny transakcyjnej. Informację o załącznikach (z podaniem liczby składanych druków) wykazuje się w części C formularza CIT-8.
Jeżeli spółka nie posiada pracowników zatrudnionych na podstawie umowy o pracę poza miejscem siedziby, to do składanego zeznania CIT-8 nie ma obowiązku dołączania CIT-ST i CIT-ST/A.
Podatnicy CIT, dla których rokiem podatkowym jest rok kalendarzowy, muszą do końca marca złożyć zeznanie o wysokości osiągniętego dochodu (poniesionej straty). W tym samym dniu upływa również termin wpłaty podatku wynikającego z tego zeznania. W niektórych przypadkach do zeznania trzeba też dołączyć odpowiednie załączniki. Jednym z nich jest informacja CIT-ST, którą sporządza podatnik, posiadający zakłady (oddziały) położone na obszarze jednostki samorządu terytorialnego innej niż jednostka właściwa dla jego siedziby.
Firma przejmująca ma obowiązek sporządzenia zeznania podatkowego za poprzedni rok. Musi w nim wykazać zarówno osiągnięte przez siebie przychody i poniesione koszty, jak i spółki przejętej.
@ Wiedza i Praktyka Sp. z o.o. \\ Wszystkie prawa zastrzeżone.
/WiedzaiPraktyka
/wip