amortyzacja mieszkania

Amortyzacja mieszkań a estoński CIT

Amortyzacja mieszkań – czy jest możliwa przy estońskim CIT

Czy przedsiębiorstwo opodatkowane estońskim CIT może korzystać z amortyzacji lokali mieszkalnych? Poznaj stanowisko skarbówki i sprawdź komentarz eksperta.

Od 1 stycznia 2022 r. podatnicy PIT i CIT nie mają możliwości amortyzacji lokali mieszkalnych.  Jednocześnie na mocy art. 71 ustawy wprowadzającej tą zmianę, podatnicy Ci mogli, nie dłużej niż do 31 grudnia 2022 r., zaliczać do kosztów uzyskania przychodów odpisy amortyzacyjne od środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych będących odpowiednio budynkami mieszkalnymi, lokalami mieszkalnymi stanowiącymi odrębną nieruchomość, spółdzielczym własnościowym prawem do lokalu mieszkalnego lub prawem do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej, nabytych lub wytworzonych przed 1 stycznia 2022 r. 

Tym samym od 1 stycznia 2023 r. nikt już nie może zaliczać do kosztów uzyskania przychodów odpisów amortyzacyjnych od środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych będących odpowiednio budynkami mieszkalnymi, lokalami mieszkalnymi stanowiącymi odrębną nieruchomość, spółdzielczym własnościowym prawem do lokalu mieszkalnego lub prawem do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej.

Zmiana ta została bardzo negatywnie odebrana przed podmioty, które swoją działalność gospodarczą opierają na nieruchomościach mieszkalnych. Z tego też powodu między innymi podatnicy zaczęli rozważać możliwość skorzystania z ryczałtu od dochodów spółek (potocznie nazywanego estońskim CIT).

Amortyzacja mieszkań - zmiany od 2023

Sprawdź ograniczenia dotyczące amortyzacji mieszkań od 1 stycznia 2023 r.

Od 1 stycznia 2023 r. lokale i budynki mieszkalne nabyte lub wytworzone przed 1 stycznia 2022 r. i oddane do używania przed tą datą nie będą podlegać amortyzacji podatkowej. Możliwość kontynuacji amortyzacji dotyczy tylko 2022 roku, co budzi uzasadnione wątpliwości natury konstytucyjnej. Poznaj zmiany dotyczące amortyzacji mieszkań.

Problem: Spółka jest właścicielem lokali mieszkalnych, które wynajmuje. Większość lokali nabyto i oddano do użytkowania przed 1 stycznia 2021 r. Jeden lokal został jednak zakupiony już w 2022 roku. Jakie ograniczenia w amortyzacji lokali mieszkalnych zaczną obowiązywać spółkę po 1 stycznia 2023 r.? Czy firma będzie mogła kontynuować amortyzację mieszkań oddanych do użytkowania w 2021 r. i w latach wcześniejszych?      

Rozwiązanie: Zgodnie z treścią przepisów obowiązujących od 1 stycznia 2022 r., po 1 stycznia 2023 r. wszystkie lokale mieszkalne, których właścicielem jest spółka, nie będą podlegać amortyzacji. Przepis przejściowy odnosi się wprawdzie w sposób szczególny do lokali nabytych lub wytworzonych przed  1 stycznia 2022 r., lecz dopuszcza możliwość ich amortyzacji wyłącznie w 2022 roku. Szans w zachowaniu kontynuacji amortyzacji należy jednak upatrywać w orzecznictwie.   

Korzyści 

Po przeczytaniu tekstu dowiesz się:

  • Jakie zmiany w amortyzacji mieszkań wprowadził Polski Ład;
  • Jak od 2023 roku zmienią się przepisy dotyczące amortyzacji lokali mieszkalnych i budynków mieszkalnych.

Poznasz ponadto stanowisko skarbówki dotyczące amortyzacji mieszkań i zapoznasz się z przykładami.